Hlavní obsah

Záznam: Můžete mě i zabít, ale nerezignuji, řekl Babiš ve Sněmovně

10. 5. 2017 15:54

Poslanci svolali mimořádné zasedání kvůli nahrávkám, které řízeně unikají na internet.

Reklama

Článek

Mimořádná schůze poslanecké sněmovny (druhá část).

Sněmovna se sešla na mimořádné schůzi k údajnému zneužívání médií a dalších institucí předsedou hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Schůzi vyvolaly opoziční ODS a TOP 09 kvůli nahrávkám, na kterých Babiš hovoří s novinářem svého bývalého deníku o materiálech připravovaných o politických rivalech.

Ministr tvrdí, že se stal obětí cílené provokace. V souvislosti s nahrávkami podal trestní oznámení. „Tady jde o megakšefty, které děláte - a já vám překážím," řekl v prvním vystoupení na mimořádné schůzi Babiš. „Jde o to, abych zmizel z politiky," tvrdí šéf ANO. „Jde tady o budoucnost této země," řekl a sálem se ozval potlesk, souhlasný i ironický. „Není nejmenší důvod, abych rezignoval. Můžete mě zabít a nebudu rezignovat. Budu bojovat proti týhle korupční hydře celej život."

Jak se hájil Andrej Babiš? Pusťte si záznam:

Mimořádná schůze Sněmovny o nahrávkách Babiš - Přibil (1. část včetně vystoupení Andreje Babiše).

Babiš si projev pečlivě připravoval, četl ho částečně z připravených dokumentů, částečně mluvil spatra. Vicepremiér zopakoval, že obsah novin nikdy neovlivňoval („žádný článek jsem si neobjednal"). Podle něj premiér Bohuslav Sobotka zničil tříletou práci vlády - a odmítl, že má mocenský pakt s prezidentem Zemanem. Naopak se podle něj všichni spojili proti němu s cílem dostat ho z politiky.

Dnešní vývoj vládní krize sledujeme online ZDE.

Skupina, jež si říká Julius Šuman, zatím zveřejnila tři nahrávky. V poslední, jež se objevila v pondělí, novinář Marek Přibil předává Babišovi dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování kauzy Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu.

Nahrávky se objevují v době koaliční krize, kdy Sobotka navrhl Babišovo odvolání z vlády, zejména kvůli podezřením z daňových podvodů.

Schůzi poslanců sledujeme v přímém přenosu nahoře ve videu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované