Hlavní obsah

Proč by testy na covid-19 měly být zadarmo

Foto: ČTK / Seznam Zprávy, ČTK

Červenou barvou na Vojtěchově semaforové mapě zatím není potřeba plýtvat.

Reklama

10. 8. 2020 13:00
Článek

Pokud chce premiér Babiš ochránit nejvíce zranitelné, tedy seniory, měl by jim sebrat miliardy na slevy na jízdném a za ušetřené peníze zaplatit koronavirové testy.

Někdy jsou věci jednodušší, než se zdají. A platí to i pro dobu, v níž nás všechny zaměstnává covid-19.

Epidemiologové ještě před začátkem léta doufali, že prázdniny jim dopřejí čas, aby se připravili na nepříjemnou podzimní vlnu. V ní se potká klasická chřipka s tou novou, kterou do světa vyslali Číňané. Spoléhali na to, že se státní úřady, hygienické stanice, nemocnice, školy i další instituce v klidu nachystají na měsíce, počínající nejspíš říjnem, v nichž bude obtížné, ale zároveň klíčové určit, zda kýchnutí, které z vás vylétlo, je obyčejná rýma, nebo kapénky s koronavirem.

Bylo to marné doufání. Počty nově nakažených z posledních sedmi dnů ukazují, že si covid-19 odmítl vzít dovolenou a nákaza bují jako na jaře, kdy jsme byli zavřeni v karanténě. S jedním utěšujícím rozdílem: že zatím nehrozí nekontrolované šíření. Červenou barvou na Vojtěchově semaforové mapě zatím není potřeba plýtvat.

Příprava na podzimní chřipkovou sezónu je však o to komplikovanější. Při všech aktuálních starostech se na ni – na velkou říjnovou vlnu, která může přijít třeba v listopadu – zapomenout nesmí.

Dvě minuty

Pravidelné autorské glosy osobností Seznam Zpráv.

Názory, postřehy, komentáře. Ve dvou minutách, v textu a zvuku, každý všední den.

Archiv všech glos najdete tady, podcasty a další audio Seznam Zpráv tady.

Asi uhádnete, ačkoliv nejste profesí epidemiolog, co bude nejvíc v této souvislosti potřeba. Ano, dostatek testů. Přesněji: dostatek testů, jejichž výsledek se dozvíte rychle.

Že situace kolem testů je zatím alarmující, ukazuje jeden mikropříběh z Brna. Tamní nemocnice si postěžovala na neukázněné pacienty, kteří se snaží předbíhat v koronavirové frontě. Zapíší se do pořadníku dvakrát: jednou jako samoplátci, podruhé jako někdo, koho posílá praktický lékař.

Nabízím jiný pohled, než jaký mají na případ přetížení zdravotníci: opravdu není možné zařídit to tak, aby testy byly k mání rychle a pro každého? A co víc: dokonce zadarmo, rozumějte na pojišťovnu? Pokud chce premiér Babiš, jak říká, ochránit nejvíce zranitelné, tedy seniory, měl by jim sebrat miliardy utrácené za slevy na jízdném a za ušetřené peníze zaplatit koronavirové testy. Všem, protože tím ochrání nejvíc ohrožené.

Bez dostatku testů to bude na podzim opravdu velká říjnová revoluce. A ani nemusí střílet Aurora.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované