Hlavní obsah

Raketa Vega s českou vlajkou míří do vesmíru, vršek stroje vyrobili v Brně

Foto: wikimedia

Raketa má odstartovat z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně.

Reklama

16. 6. 2020 12:22

Raketa Vega s českou vlajkou na plášti a součástkou vyrobenou v Brně má z Francouzské Guyany odstartovat v pátek. Česká vlajka je na raketě proto, že brněnská firma S.A.B. Aerospace vyrobila vrchní část rakety, takzvaný dispenser.

Článek

Raketa má odstartovat z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně. Jde o speciální start s nosičem brněnské firmy S.A.B. Aerospace, který vynese do vesmíru najednou 53 družic při jediném startu. „Tímto počinem se radikálně mění celý obor dopravy družic do vesmíru – nejen díky výrazně nižší ceně, ale hlavně díky kompletnímu servisu a času, za který se družice dostane na palubu rakety a poté na nízkou oběžnou dráhu kolem Země,“ uvedla dnes firma.

Její zástupci dodali, že lidé mohou komentovaný přímý přenos startu rakety sledovat na serveru Kosmonautix.cz.

Brněnský dispenser je vyrobený ze speciálních sendvičových panelů z uhlíku a hliníku, které firma vyvinula a pro vesmírný let také certifikovala. Je unikátní v tom, že přestože konstrukce váží 252 kilogramů, unese až tunu a půl nákladu. Díky tomu se do vesmíru může dostat v rámci jednoho letu výrazně větší množství družic, jež dosud čekaly až několik měsíců, než odstartuje raketa s některou z velkých družic, ke kterým bude možné menší družici připojit. Na dispenser je možné umístit až 16 menších, nebo dokonce 96 nejmenších satelitů. „Firem nebo institucí, které mají zájem vynést menší družici na orbitu kolem Země, jsou desítky – od vládních agentur až po univerzity. A to i při dosavadní enormní ceně a čekací době v řádech měsíců či roků,“ říká ředitel S.A.B. Aerospace Petr Kapoun. „Díky našemu systému se výrazně snižují náklady i možnosti dopravy. Rakety Vega mohou s dispenserem a družicemi létat i několikrát ročně.“

Foto: S.A.B. Aerospace

Součást rakety z Brna.

Jihomoravská firma umožňuje zájemcům z celého světa nejen dopravit náklad do vesmíru, ale postará se také o kompletní administrativní, legislativní a technické zajištění. „Dříve museli zájemci o vynesení nákladu do vesmíru čekat někdy až dva roky na čekací listině, než se uvolní místo pro několik málo satelitů po boku nějakého většího. Poté musela firma odvézt satelit do Francouzské Guyany a postarat se o kompletní administraci. Jistě si dokážete představit náročnost celé operace – jen náklady na jedno vypuštění rakety Vega jsou 40 milionů eur,“ vypočítává Kapoun. „Dnes nám klient přiveze satelit do Brna, my ho v naší laboratoři umístíme společně třeba s 50 dalšími satelity na dispenser, a protože je naše hala klasifikována jako celní sklad, může z něj osazený dispenser putovat rovnou na kosmodrom, kde je připevněn na raketu a následně startuje. Celý proces od objednávky až po start rakety jsme zkrátili na 7–8 týdnů a zlevnili o miliony korun.“

Musk chce vrátit Američany na Měsíc a možná jim otevřít cestu na Mars.

V rámci vývoje dispenseru museli inženýři v brněnském Technologickém parku provést mnoho analýz a výpočtů, aby prokázali, že vše bude fungovat, jak má. Celý projekt zastřešuje Evropská kosmická agentura. „Ve chvíli, kdy chcete dodávat součástku do rakety, musíte mít nejen know-how, ale daná země musí do projektu vložit peníze. Za to dostane umístění vlajky na raketě i možnost rozhodovat. Dosud se jenom 6 zemí podílelo na programu raket Vega a Česko je sedmou, díky čemuž konečně získáváme skutečný přístup do vesmíru,“ míní Kapoun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované