Hlavní obsah

Ředitel středočeské záchranné služby rezignoval. Kvůli kauze Rath

Foto: Profimedia.cz

Druhou větev korupční kauzy Davida Ratha začal nedávno projednávat soud.

Reklama

20. 7. 2018 14:31

Důvodem odstoupení šéfa středočeské záchranky je druhá část korupční kauzy Davida Ratha, v níž Houdek patří mezi obžalované.

Článek

Ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek v pátek rezignoval. Důvodem je druhá větev korupční kauzy bývalého hejtmana za ČSSD Davida Ratha, v níž je ředitel záchranky mezi obžalovanými. Houdek vinu odmítá a své jméno chce očistit, uvedla Helena Frintová z krajského úřadu.

K odstoupení ředitele vyzval minulý týden krajský radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO), podporu mu naopak vyjádřily odbory. Houdek původně rezignaci odmítal.

Houdek zaslal hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) písemnou rezignaci, v pondělí se s jeho rozhodnutím seznámí krajští radní.

„Nechci středočeskou záchrannou službu a vedení kraje vystavovat mediálnímu tlaku, protože se jedná o velmi sledovanou kauzu David Rath. Jsem přesvědčen o své nevině a o tom, že očistím své jméno,“ uvedl. Dodal, že mu nikdy nebylo vytknuto žádné manažerské pochybení.

K odstoupení nemám důvod, tvrdil původně Houdek

Houdek nastoupil do funkce v roce 2009 za Rathovy éry. Předtím byl náměstkem v pražské Nemocnici Na Bulovce. Podle Bezděka je respektovaným a uznávaným manažerem, pod jehož vedením záchranka fungovala velmi dobře. Popřál mu, aby se mu podařilo očistit a vrátil se do jejího vedení.

Minulý týden Bezděk Houdka vyzval k okamžité rezignaci. Pokud by tak neučinil, měli radní jednat o jeho odvolání. Houdek původně uvedl, že k odstoupení nevidí důvod. Poukázal na to, že jeho obžaloba je na stole už roky.

Předseda odborů středočeských záchranářů Jiří Havlovic věří, že Houdkova kauza bude mít šťastný konec. „Spolu s panem radním Bezděkem jsme se shodli na potřebě zachovat kontinuitu a sociální smír ve středočeské záchrance,“ dodal.

Druhá větev kauzy se týká manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, konkrétně rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchranku. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů Kč.

Obžalovaní v druhé části korupční kauzy podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho údajně převzali 3,4 milionu Kč.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované