Článek
Odhadované náklady na jejich nákup, instalaci a servis činí přibližně 107 milionů korun. Novinářům to dnes řekl primátor Jiří Svoboda (ANO). Město na projekt vypíše veřejnou zakázku.
Vstupné na jihočeských státních památkách zdraží průměrně o 30 korun
Podle Svobody budou kamery prioritně sledovat dopravu. Primátor uvedl, že na základě vyhodnocení situace lze například regulovat semafory na světelných křižovatkách. „Vzhledem k tomu, že doprava v Českých Budějovicích je zásadním problémem, což všichni víme, tak se to snažíme řešit všemi dostupnými prostředky. A pro to, abychom to mohli řešit a řídit, potřebujeme informace, a to i ty vizuální, které získáme prostřednictvím kamer,“ řekl Svoboda.
Podle informací městské policie je nyní ve městě 64 kamer. Svoboda dodal, že systém lze kromě dopravy využít i na jiné záležitosti. „V případě sněhové kalamity třeba můžeme vyhodnotit, která místa ve městě jsou nejvíce zasažená. Navíc se kamery v minulosti osvědčily i při řešení přestupků nebo deliktů. Například se díky nim podařilo odhalit distribuci omamných látek,“ uvedl primátor.
Nové kamery budou z velké části na trakčním vedení. Především budou monitorovat situaci na velkých křižovatkách, jako je například na Mánesově třídě nebo Na Sadech. „Budou poskytovat poměrně podrobné informace. Například jde s jejich pomocí přečíst registrační značku na vozidle i identifikovat lidi,“ řekl českobudějovický primátor.
Dodal, že město na projekt hodlá využít dotaci z Evropské unie, která by z velké části pokryla náklady. „Kamery budou poskytovat informace pro dopravní informační řídící centrum, které bude v dopravním podniku. Není to povinnost, kterou musíme prostřednictvím nějakého nařízení plnit. Chceme tím jen pomoci ke snadnějšímu řešení některých nouzových situací a systém bude sloužit i pro potřeby městské a státní policie,“ řekl.