Hlavní obsah

Brno a jeho firmy evidují náklady přes půl miliardy kvůli zvýšení cen energií

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

12. 4. 2022 15:22

Brno a jeho městské společnosti evidují kvůli zvýšení cen energií nárůst nákladů o více než půl miliardy korun. Město bude s každou firmou jednat individuálně, zda je schopná náklady pokrýt, nebo bude potřebovat pomoc města.

Článek

Brno by mohlo využít část nebo celou půlmiliardovou rezervu, kterou si vyčlenilo v rozpočtu kvůli energiím už loni při jeho sestavování. Odhady nákladů jsou ale zatím předběžné. „Jsou nejen z města, ale i z městských společností. Ale ještě je nemáme od všech městských firem, takže budeme informace znovu aktualizovat. Z toho, co máme, to vypadá, že už jsme nad částkou půl miliardy korun za zvýšení energií,“ uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

Mezi městské firmy patří například dopravní podnik, odpadová společnost SAKO nebo teplárny. Město ale zřizuje také dvě nemocnice, dále školy nebo domovy seniorů. „Budeme řešit s jednotlivými společnostmi, jestli budou schopné se na navýšení podílet ze svých vlastních peněz, nebo s podporou města. Ještě to nemáme projednáno ani na úrovni rady nebo porady vedení,“ uvedla Vaňková.

Proto zatím nebyla schopná říct podrobnosti ani to, kolik peněz by na navýšené náklady mohlo jít z půlmiliardové rezervy, kterou si Brno loni vyčlenilo v rozpočtu kvůli nárůstu cen energií. Podle Vaňkové je možné, že to bude část, nevyloučila ale ani to, že by na to mohla posloužit celá rezerva. „Nicméně bylo prozíravé si tu rezervu udělat,“ poznamenala Vaňková.

Zastupitelé Brna loni v prosinci schválili na letošní rok rozpočet s příjmy 14,5 miliardy a výdaji 17,2 miliardy korun. Rozdíl plánovalo město pokrýt z nedočerpaných peněz loňského roku, z peněz z prodeje majetku a případně úvěrem.

Reklama

Související témata:

Doporučované