Hlavní obsah

Zámek Bečov oslaví 20 let od návratu zrestaurovaného relikviáře do Bečova

Foto: Pixabay.com

Bečov nad Teplou. Ilustrační foto.

Reklama

21. 5. 2022 19:40

Jedna z nejcennějších movitých památek v Česku byla v areálu bečovského zámku a hradu nalezena v roce 1985 a na zámek se vrátila před 20 lety po restaurování.

Článek

Zámek a hrad Bečov nad Teplou oslaví o víkendu 20 let od opětovného umístění relikviáře svatého Maura na bečovském zámku. Od té doby je to jedno z hlavních lákadel hradu a zámku, města Bečov i Karlovarského kraje.

Státní hrad a zámek Bečov si výročí připomene formou komentovaných prohlídek s pamětníky a přímými účastníky nalezení relikviáře. Lidé se tak budou moci potkat například s Jiřím Míkou, spolupracovníkem a následovníkem kriminalisty Františka Maryšky, který se významně podílel na objevení relikviáře. Zúčastní se i Oĺga Haláková (KDU-ČSL), bývalá starostka Bečova nad Teplou a nynější krajská radní pro oblast kultury. Překvapení si na odpoledne připravili studenti oboru Edukace a interpretace v oblasti kulturního dědictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kteří si připravili dramatické pásmo.

Relikviář sv. Maura patří mezi takzvané domečkové relikviáře. Pochází z první čtvrtiny 13. století. Vyroben byl na zakázku benediktinského kláštera ve Florennes v dnešní Belgii. Po Francouzské revoluci byl klášter ve Florennes zrušen a relikviář přesunut do spřáteleného farního kostela, kde byl uložen mezi starým nábytkem. Od církevní rady jej značně poškozený odkoupil roku 1838 tehdejší majitel bečovského panství Alfréd de Beaufort-Spontin. Když ale majitelé zámku museli na konci druhé světové války opustit republiku, relikviář na zámku ukryli, a to na dalších 40. let.

Teprve když se o koupi neupřesněné památky začal v roce 1984 zajímat americký obchodník, začali po památce pátrat i policisté. Stopy je přivedly až do bečovského zámku. Po důkladném propátrání nakonec relikviář 5. listopadu 1985 našli v zásypu hradní kaple.

Když se před 20. lety vzácné zlatnické dílo na Bečov vrátilo, dostalo vlastní expozici a vysoce zabezpečený prostor. Od loňského roku se pak relikviář přestěhoval do Pluhovských domů v areálu hradu a zámku, kde jej střeží jeden z nejmodernějších zabezpečovacích systémů v Česku. I nadále zůstává unikátní památka lákadlem pro desítky tisíc turistů, kteří se na hrad a zámek Bečov ročně přijedou podívat.

Reklama

Související témata:
Svatý Maur

Doporučované