Hlavní obsah

Liberec peníze z participativního rozpočtu rozdělí mezi 11 projektů

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

4. 7. 21:35

Liberec pět milionů korun z druhého ročníku participativního rozpočtu rozdělí mezi 11 projektů. Uskuteční se v příštích měsících. O jejich výběru rozhodlo 3739 lidí, kteří se zapojili do ankety ve stotisícovém městě.

Článek

Hlasujících bylo o 317 více než v prvním ročníku před dvěma lety. „Jsem rád, že i druhý ročník participativního rozpočtu doprovázel zájem Liberečanů. Je vidět, že jim není lhostejné, jak naše město vypadá a jak se v něm žije,“ uvedl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Stejně jako před dvěma lety i tentokrát největší podporu získalo pokračování revitalizace Lesního koupaliště, pro které hlasovalo 1362 lidí. Z velkých projektů od 200 tisíc korun do jednoho milionu uspělo také oživení břehu řeky Nisy naproti fotbalovému stadionu, vybudování multifunkčního hřiště na Spáleništi v Horním Hanychově a vybudování chybějícího chodníku v Machníně.

Z malých projektů půjdou peníze na návrat Pekárkovy prvorepublikové sochy Mír před vlakové nádraží, kultivaci prostoru před kinem Varšava i ZŠ 5. května v horním centru, na úpravu zanedbaného prostoru ve Fügnerově ulici, na doplnění herních prvků do parčíku v Ostašově i na dětském hřišti ve Wintrově ulici a na vybudování jednoho přírodního hřiště.

O podporu usilovalo 40 projektů navržených veřejností. Zařazení některých opozice kritizovala a poukazovala na to, že by je město mělo uskutečnit jako součást běžné údržby. Konkrétně zmiňovala výstavbu chodníků, rekonstrukce dětských hřišť, odstranění kopřiv od jedné zastávky nebo nákup maket silničních rychlostních radarů. Podle primátora se ale chtějí zaměřit i na projekty, které v hlasování neuspěly. „Nehodíme je do koše, ale navrhneme jiný způsob, jak je zrealizovat. Spousta z nich pomůže danou čtvrť zkrášlit či zpříjemnit život místních obyvatel,“ dodal.

Každý z hlasujících mohl dát tři kladné a jeden záporný hlas. Negativní hlasy rozhodly o tom, že mezi vybranými nebude vybudování veřejně přístupné rampy pro opravy automobilů. Bez nich by tomuto projektu patřilo čtvrté místo. Nejvíce záporných hlasů dostalo u velkých projektů opatření ke snížení povolené rychlosti v Americké ulici a u malých vytvoření pocty v podobě sochy transsexuálovi Eliáši Matúšovi, který je známý spíše pod přezdívkami liberecká panenka či Iveta Eliášová. V období komunistické normalizace byl diskriminovaný.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované