Hlavní obsah

V Zákupech nabízejí turistům možnost vyzkoušet si, jak se žije na zámku

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

7. 8. 2022 10:09

Jak se žije na zámku, mohou vyzkoušet turisté v někdejší císařské rezidenci Habsburků v Zákupech na Českolipsku. Od loňského roku nabízí zámek nejen prohlídky a kulturní akce, ale také ubytování.

Článek

Ke standardně vybavenému apartmánu s kuchyňkou a koupelnou přibyl letos v nabídce i apartmán vybavený stylovým zámeckým nábytkem. Zájem je obrovský, víkendy jsou obsazené až do poloviny listopadu, řekl ČTK zákupský kastelán Vladimír Tregl.

Zákupský zámek patří k nejcennějším památkám Libereckého kraje a je národní kulturní památkou. V Česku jde o ojedinělou ukázku císařské rezidence. Sídel, která v zemi tomuto panovnickému rodu patřila, je sice víc, přístupných je jich ale minimum. Nebo jako Pražský hrad prezentují spíš jiná období. Dnešní podoba zámku odkazuje hlavně na druhou polovinu 19. století, kdy tu žil Ferdinand I. Dobrotivý. Autorem výzdoby je slavný malíř Josef Navrátil, který se postaral nejen o přemalování většiny zničených, původně barokních stropů, ale navrhoval i vzory papírových tapet, dekoračních látek, některé kusy nábytku nebo třeba kachlová kamna.

„Pokoj, hlavně ten zámecký, kupují lidé hodně i třeba jako dárek, nebo ti, kdo měli tady na zámku svatbu, tak si ve výročí udělají pobyt u nás na zámku a připomenou si to tady. Teď už ale mohu rezervace přijímat jen na všední dny,“ řekl Tregl. Ubytování na zámku byl podle Tregla jeden z benefitů pro pracovníky Národního památkového ústavu (NPÚ), ubytování mají se slevou. „My ale ubytováváme i lidi takzvaně zvenku, což jinde nedělají,“ doplnil Tregl. Hosté si navíc mohou objednat VIP prohlídku s kastelánem.

Zámecký pokoj je dvoulůžkový a hosté zaplatí 500 korun za osobu a noc, běžně zařízený apartmán je o stokorunu na osobu levnější, jídlo si ale ubytovaní musí zajistit sami. „To my neposkytujeme, kousek odtud je ale obchod, a tak to většinou řeší tak, že si ráno pro něco dojdou. Můžou si to také sníst v klidu na nádvoří, to otevíráme až v 09:15, ráno i večer tak mají hosté nádvoří jen sami pro sebe,“ poznamenal kastelán. Poprvé takhle ubytování Zákupy nabídly loni v jednom běžně zařízeném pokoji, letos přibyl druhý, vybavený stylovým nábytkem.

S letošní sezonou je zatím Tregl spokojený, do konce července zámkem prošlo 12 200 lidí. Loni bylo návštěvníků v prvních sedmi měsících o třetinu méně, kvůli koronavirovým opatřením ale otevřel až v červnu. Zákupy patří v Libereckém kraji k památkám, které prohlídky nabízejí celoročně, v červenci bylo návštěvníků méně než loni. „Na interiérové historické okruhy přišlo víc lidí, letos ale nemáme dva dětské okruhy, které byly loni,“ řekl Tregl. Víc podle něj zámek utržil za doplňkový prodej a právě za ubytování.

Reklama

Doporučované