Hlavní obsah

Muzeum umění chystá výstavní projekt o architektuře, zapojí i architekty

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

4. 5. 2022 13:55

Muzeum umění v Olomouci chystá na podzim nový výstavní projekt s názvem Architektura v procesu. Zapojit do něj chce i samotné architekty.

Článek

Kancelář architektů by se měla stát součástí výstavy představující různé aspekty architektonické práce v historii i dnes, zapojit by se měli zároveň i do vizuální podoby a koncepce nové muzejní expozice s tématem sochařství, kterou plánuje muzeum v příštích letech. Do výzvy muzea se mohou architekti přihlásit do 11. května.

Výstava Architektura v procesu, která bude vycházet ze sbírek muzea, představí návštěvníkům průřez nejen etapami architektonického projektu, ale zachytit má také vývoj architektury napříč 19. a 20. stoletím až po současnost. „Chceme přestavit, jak vzniká stavba od počátku, chybět nebudou ani studentské práce budoucích architektů, soutěžní projekty až po samotné architektonické plánování od skic přes ideové návrhy až po reálné plány,“ uvedla Klára Jeništová z muzejního pracoviště architektury.

Ve výstavním projektu, který se uskuteční od 24. listopadu do poloviny ledna příštího roku, bude věnován prostor i současné podobě architektury, která se již od rýsovacího prkna zcela přesunula k počítačům. „Chceme nabídnout divákům vhled do toho, jak vypadá současná architektonická praxe. Na to poukazuje naše výzva,“ doplnila Jeništová. Architekt, který v muzejní výzvě uspěje, získá rezidenční pobyt v muzeu, během nějž se jeho kancelář stane součástí výstavy představující různé aspekty architektonické práce v historii i dnes.

Podle zástupců muzea získá architekt také možnost aktivně se podílet na tvorbě vizuální podoby a architektonické koncepce sbírkové výstavy s tématem sochy. Tento výstavní projekt chystá muzeum pro rok 2024, událostí sezony bude výstava sbírky plastik zasazená do hlavního sálu Muzea umění Olomouc - Trojlodí. Výstava, kterou podpořila Nadace české architektury, má podle zástupců muzea nabídnout řadu variant výtvarného uchopení i prostor k experimentu. „Očekáváme, že do toho vnese svou invenci, nový pohled a může ji výrazně oživit,“ dodala Jeništová.

Reklama

Související témata:

Doporučované