Hlavní obsah

Představení Cesty s novocirkusovým uměním se vrací do šapitó Azyl78

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

23. 4. 2022 8:27

Divadelní šapitó na holešovickém Výstavišti dnes zahájí sezonu uvedením představení Cesty, které po loňské premiéře nově rozšířil soubor Cirk La Putyka.

Článek

Do podívané plné artistických, divadelních, hudebních a tanečních výkonů, které je poctou starému i novému cirkusovému umění, soubor nově zapojil i studenty kyjevské akademie. V nové verzi Cest tak účinkuje až 60 umělců. Cesty se budou uvádět až do 14. května.

Vedle výpravných scén z historie cirkusové rodiny Kludských, minulosti a současnosti souboru a jeho aktivit v době koronaviru bude představení v režii Rosti Nováka mladšího reflektovat nové směry, kterými se začal Cirk La Putyka i kvůli válce na Ukrajině ubírat.

Nově v představení účinkuje například i Duo Stauberti s akrobacií na tyči, jedny z nejlepších světových tzv. cyrwheelerů na světě Charlieho Wheelera a Oleho Lehmkuhla nebo finského artistu Teemu Sköna. Cyr wheel je novocirkusová disciplína využívající velkého kovového kruhu, v němž se během svého vystoupení nachází artista. Akrobatickým pohybem a vlastní vahou rotuje kolem své osy a kolem otočného kola. Divákovi může jeho počínání připomínat rozpohybovanou slavnou ilustraci Leonarda da Vinciho Vitruvian Man.

V představení Cesty projdou diváci společně s umělci čtyři cesty, které jsou důležité pro soubor, jeho tvůrce, akrobaty, tanečníky, herce, scénografa, kostýmního výtvarníka, technickou složku i produkci. První z cest je inspirovaná největším evropským Cirkusem Kludský. Druhá je ta, po níž kráčí soubor Cirk La Putyka, je o osobnostech, které jej tvoří. Třetí cesta se dotkla všech v době, kdy umělci hledali cesty k divákům a naopak. Poslední inspirační cestou je pro tvůrce přímo den, kdy návštěvníci usednou v šapitó Azyl78.

Reklama

Doporučované