Hlavní obsah

Zubři by ve výběhu v pražských Dolních Počernicích mohli být od roku 2024

Foto: Dalibor Dostál / Česká krajina

Zubři.

Reklama

11. 5. 19:53

Zubři evropští z pražské zoo by mohli být od roku 2024 v nové ohradě v Dolních Počernicích. Stavba nového výběhu by podle odhadů mohla stát asi 15 milionů korun.

Článek

„Projekt se chystá a počítám, že by tam (v ohradě v Dolních Počernicích) měli (zubři) být tak do dvou let,“ řekl náměstek primátora hlavního města Petr Hlubuček (STAN).

Pro zubry by tak měl v oblasti zvané Vinice v Dolních Počernicích vzniknout na městských pozemcích výběh o rozloze přes deset hektarů. Ve druhé etapě projektu by se jako výběh pro zubry mělo používat dalších asi pět hektarů plochy. Nově vznikne ve výběhu seník, napajedlo, přístřešek pro zubry, zázemí pro chovatele a tůň. Od okolí bude zubry oddělovat masivní dvoumetrový plot. Lidé budou moci zvířata za plotem pozorovat ze dvou vyhlídkových plošin, které se budou stavět v severovýchodní a severozápadní části výběhu.

Zubři by měli vrátit původní charakter a biodiverzitu lokalitě, která se v nedávné minulosti používala jako pole. V oblasti ležící západně od Pražského okruhu by se tak mohli podle zástupců zoo opět vyskytovat vzácné druhy motýlů jako jsou modrásci či hnědásci a další živočichové. Vývoj biotopu budou podle zoo sledovat výzkumníci Akademie věd ČR, s nimiž zahrada na projektu spolupracuje.

Pražská zoo chová zubry od roku 1948. Býk Platan, který do Prahy přijel z Polska, ale zůstal bez potomků. Začátek chovu se tak datuje od roku 1954, kdy z Polska do pražské zoo přibyl chovný pár zubrů. Těm se narodilo mládě o tři roky později. Dosud se v pražské zoo narodilo asi sto mláďat zubra.

Do vlastní rezervace ve volné přírodě v Praze se v polovině dubna roku 2021 přesunuli také koně Převalského. Ty mohou nyní návštěvníci pozorovat v téměř dvacetihektarovém výběhu koní na pláni na Dívčích hradech v Praze 5. Lokalita je v současnosti jediným místem v Praze, kde lze divoké koně vidět.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované