Hlavní obsah

České radiokomunikace nechaly odstřelit nevyužívané věže vysílače u Topolné

Foto: Shutterstock.cz/KPhrom

Ilustrační foto.

Reklama

28. 7. 2022 14:07

České radiokomunikace (ČRa) dnes nechaly zbourat nevyužívané věže vysílače u Topolné na Uherskohradišťsku. Na konci loňského roku ukončily po desítkách let jejich provoz.

Článek

Pro dva 270 metrů vysoké stožáry v krajině mezi Uherským Hradištěm a Zlínem neměly ČRa využití, jejich údržba navíc byla nákladná. Bourání stožárů začalo dnes ráno. „Mezi sedmou ráno a patnáctou odpoledne probíhají demoliční práce. Máme na to demoliční firmu, která je provádí. Jsou to odborníci. Postarají se o všechno. Sundají to a pak to odvezou k dalšímu zpracování,“ uvedla mluvčí ČRa Anna Tůmová.

Demolici stožárů ČRa dlouhodobě připravovaly. „S úřady okolních obcí a starosty jsme jednali delší dobu. Takhle velká záležitost a demoliční práce tohoto charakteru se nedají udělat najednou. Už delší dobu to řešíme, potřebovali jsme veškerá povolení od příslušného stavebního úřadu, životního prostředí a dalších. Takže to není tak, že by to nevěděli,“ řekla Tůmová.

Vysílač v Topolné ukončil provoz loni na silvestra, kdy Český rozhlas kvůli finanční náročnosti definitivně přestal vysílat na středních a dlouhých vlnách. Právě pro AM vysílání stožáry sloužily. V provozu byly od 50. let minulého století a do svého zbourání byly 11. nejvyšší stavbou České republiky.

Původně měl signál z vysílače pokrývat území tehdejšího Československa. V minulosti ale bylo možné signál z něj zachytit i v Číně, Japonsku, Indii nebo na Madagaskaru. Před ukončením jeho provozu byl signál z Topolné po setmění, kdy se dlouhé vlny šíří nejlépe, zachytitelný ve velké části Evropy.

Výraznou roli sehrál vysílač v srpnu 1968, kdy po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa jako jeden z posledních v zemi fungoval a šířil po republice i do zahraničí vysílání Československého rozhlasu. Cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund jeho prostřednictvím 25. srpna 1968 ze zlínského rozhlasového studia vyzval přátele v Sovětském svazu, aby apelovali na svou vládu a vedení strany a žádali ukončení okupace Československa.

Reklama

Doporučované