Hlavní obsah

Sedmdesát let po Vítězném únoru se komunisté vrací. „Babiš je první, kdo se s námi baví,“ pochvalují si

Komunisté se prý mění. Například Miladu Horákovou by už dnes nepopravili, ale dali by jí jen doživotí. (Video: Václav Dolejší, Michaela Ryšavá)

 

Reklama

25. 2. 2018 17:59

Komunisté slaví 70 let od převratu, jemuž pyšně říkají Vítězný únor, a zároveň vysvětlují dnešní pomoc hnutí ANO miliardáře Babiše.

Článek

Před 70 lety, v únoru 1948, začali komunisté vyzbrojovat Lidové milice a zatýkat politické oponenty. Převratem uchvátili moc a zavedli totalitní režim.

A dnes, když si připomínáme výročí komunistického puče, opět KSČM může mluvit o malém Vítězném únoru. Premiér Andrej Babiš počítá s podporou komunistů pro svoji novou vládu.

Komunisté tak paradoxně v době, kdy za sebou mají historicky nejslabší volební výsledek, jsou nejblíž vládní moci.

A protože se v podstatě hrnou na pomoc miliardářovi, musejí si sami pro sebe spojenectví s Andrejem Babišem zdůvodňovat, což občas znamená vskutku pozoruhodné argumenty.

Například předseda KSČM Vojtěch Filip vysvětluje, že není kapitalista jako kapitalista. „Teď se poprvé rýsuje šance oslabit nadvládu mafiánského kapitalismu. Tato šance je v rukou ANO, které reprezentuje domácí kapitál.”

Místopředseda strany Jiří Dolejš zase připomíná, že čtvrt milionu voličů KSČM uteklo k hnutí ANO. „Asi tam neutekli proto, že Andrej Babiš víc střílí z Aurory, ale že jim přinesl něco konkrétního. Pokud chceme tyto voliče dostat zpátky, tak jim musíme ukázat, že to budeme plnit lépe.”

„Pokud bychom nespolupracovali s hnutím ANO, tak bychom vlastně podporovali chaos ve státě. A my nepodporujeme chaos, ani nechceme předčasné volby,” volá po klidu na práci Jan Klán, bývalý poslanec KSČM a dnes vedoucí knihovny ve stranické centrále.

Ovšem asi nejupřímněji pomoc Babišovi zdůvodňuje poslankyně Miloslava Vostrá, které hnutí ANO přenechalo ve Sněmovně důležité křeslo šéfky rozpočtového výboru. „Ať je to, jak je to, tak je to vlastně poprvé, kdy strana, která vyhrála volby, se zajímá o náš program. Je to vůbec poprvé, kdy se nás ptá, co bychom chtěli. To nedělala ani sociální demokracie, když s námi měla většinu hlasů ve Sněmovně, ale bála se s námi jít.”

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované