Hlavní obsah

Rath dostal 7 let a pokutu 10 milionů. Ve většině žalovaných činů byl však osvobozen

26. 6. 2019
Foto: Profimedia.cz

U vrchního soudu padl pravomocný rozsudek nad bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem.

U vrchního soudu padl pravomocný rozsudek nad bývalým středočeským hejtmanem. Rath nebyl potrestán za korupci, i když byl přistižen se 7 miliony.

Článek

Největší korupční kauza v novodobé historii Česka končí.

Vrchní soud rozhodl, že David Rath a jeho spolupracovníci – manželé Kottovi – jsou vinni v případu kolem zmanipulovaných zakázek ve středních Čechách.

Soudce Pavel Zelenka vynesl pro Ratha trest sedm let vězení a peněžitý trest 10 milionů korun. Petr Kott a jeho manželka Kateřina půjdou do vězení na šest let a zaplatí 15 milionů pokutu.

Tresty pro další obžalované:

Ivana Salačová, která pomohla Ratha usvědčit, vyvázla s tříletou podmínkou. Musí ale zaplatit dva miliony.

Lucia Novanská z firmy ML Compet dostala pět let vězení a 250 tisíc pokuty.

Jan Drážďanský ze stavební společnosti Konstruktiva Branko půjde do vězení na pět let, propadnou mu dva miliony, které u něj policie našla při domovní prohlídce.

Tomáš Mladý ze stavební společnost Konstruktiva Branko dostal pět let a 500 tisíc korun.

Václav Kovanda ze stavební společnost POHL cz má čtyřletou podmínku a pokutu 300 tisíc.

Ze čtení rozsudku však vyplynulo, že Ratha a Kottovy soud zprostil obžaloby v případě šesti zdravotnických zakázek – například na vybavení nemocnic za stamiliony.

Ratha tak soud potrestal jen za opravu zámku v Buštěhradu a rekonstrukci gymnázia v Hostivici. Rath tak nedostal trest za korupci – na rozdíl od předchozího rozsudku. Ale pouze za sjednání výhody při veřejné zakázce, tedy fakticky manipulaci se zakázkami.

Ze soudcova odůvodnění je pak zřejmé že Pavel Zelenka neuznal jako důkazy tajně pořízené odposlechy – proto Ratha uznal vinným jen ve dvou zmíněných žalovaných případech.

Pro Ratha to znamená, že bude muset nastoupit do vězení. A to hned poté, co soudce připraví rozsudek v písemném vyhotovení. To by mělo být podle soudce zhruba do října.

Jde o verdikt v první části Rathovy korupční kauzy. Byl v ní obžalován za přijímání úplatků, uplácení a manipulací s tendry na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici, ale také za nákup vybavení do kladenského domova pro seniory a středočeských nemocnic.

David Rath komentuje rozsudek

David Rath komentuje rozsudek. (Video: Seznam)

Podle obžaloby Rath na úplatcích na stavební a zdravotnické zakázky vyinkasoval 16,2 milionu. Dalších šest milionů měl domluvených, ale kvůli zatčení si je už nestihl převzít.

Rath se stejně jako drtivá většina obžalovaných vynesení rozsudku neúčastní a místo toho komentoval verdikt na své tiskové konferenci, kterou svolal do Hostivice.

Jak se hájil Rath:

Ratha dopadli detektivové v květnu roku 2012 se sedmi miliony v krabici od vína Malbec. Právě, když odcházel od manželů Kottových.

Policisté tuto trojici předtím déle než půl roku sledovali a odposlouchávali – i pomocí skrytých mikrofonů v kuchyni Kottových. Podrobně zmapovali, jak skupina nadhodnocovala zakázky, aby vytvořila polštář pro milionové úplatky. Celkem si Rathova skupina podle policie nasmlouvala úplatky ve výši 42 milionů.

Například z plánované rekonstrukce zámku v Buštěhradu u Kladna měl Rath s Kottovými dostat 24 milionů od vítězné stavební firmy (sedm milionů z tašky na víno byla první část). Za vybavení nemocnic v Kolíně a v Kutné Hoře zdravotnickou technikou převzal Rath 168 tisíc eur.

Vynášení verdiktu jsme sledovali online.

  • Škoda velkého rozsahu, řekl soudce

    Soudce Pavel Zelenka prohlásil, že Rath i Kottovi se dopustili korupce, ovlivňování zakázek a jako organizovaná skupina způsobili škodu velkého rozsahu.

  • Přišel jenom jeden z obžalovaných

    David Rath k soudu nedorazil, ale na dopoledne po vynesení rozsudku si naplánoval tiskovou konferenci v Hostivici. Jediný z 11 obžalovaných, který si přišel vyslechnout rozsudek, je Jindřich Řehák, majitel zdravotnické společnosti Hospimed.

Doporučujeme

Další zprávy