Hlavní obsah

Soud zastavil stíhání Bárty s Petržílkem za únik odposlechů

Foto: Getty Images

Ilustrační fotografie.

Reklama

10. 12. 2020 16:51

Soud obžalobu předběžně projednával ve středu. Jednání bylo neveřejné.

Článek

Soud zastavil trestní stíhání bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a policisty Jana Petržílka v kauze úniku odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Na posun v případu dnes upozornila Česká televize. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci ČTK sdělila, že informaci prozatím potvrdit nemůže.

Soud obžalobu předběžně projednával ve středu. Jednání bylo neveřejné a z databáze Infosoud je zřejmé, že skončilo vydáním usnesení. K jeho obsahu se mluvčí nemůže vyjádřit, protože rozhodnutí zatím neobdrželi všichni účastníci řízení. Česká televize uvedla, že podle závěru soudu se neprokázalo, že skutek spáchali obvinění.

Státní zástupce viní exministra dopravy Bártu a bývalého zpravodajce Petržílka ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. Soud mu obžalobu loni vrátil k došetření. Tehdy mu vadilo, že obžaloba byla v utajeném režimu, což podle soudu porušovalo Bártovo a Petržílkovo právo na obhajobu.

Přepisy nahrávek, v nichž se Janoušek s Bémem oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“, zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes. Z odposlechů vyplýval Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba.

Bártu s Petržílkem policie obvinila před sedmi lety. Kriminalisté tvrdí, že Bárta jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby vynesl citlivé dokumenty. Bárta i Petržílek vinu odmítají.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované