Hlavní obsah

Soud se zastal Soukupa. Pokutu za neobjektivní pořad platit nemusí

Foto: Profimedia.cz

Jaromír Soukup.

Reklama

14. 2. 6:52
aktualizováno • 14. 2. 9:57

Televize Barrandov uspěla se správní žalobou proti pokutě 400 000 korun, kterou dostala za neobjektivitu v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která postih uložila, bude muset případ podrobněji prozkoumat.

Článek

Majitel televize Soukup kritizoval v září 2018 ve svém publicistickém pořadu firmy za to, že dostávají pobídky od státu a přitom vyvádějí peníze do zahraničí. Konkrétně jmenoval automobilku Škoda Auto, která nedostala prostor na reakci. Podle srpnového rozhodnutí RRTV spáchala televize přestupek proti zákonu o provozování rozhlasového a televizního vysílání, protože neposkytovala objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů.

Předseda senátu pražského městského soudu Milan Tauber konstatoval, že podle judikatury zahrnuje objektivita vysílání dva prvky. Je to jednak správnost a přesnost předkládaných faktů, tedy v podstatě jejich pravdivost, a jednak transparentnost – tedy uvedení pramenů, z nichž jsou fakta čerpána.

Ústavní soud přitom konstatoval, že pro naplnění podstaty přestupku nestačí pouze netransparentnost, ale musí být splněn právě i prvek nesprávnosti. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se ve svém usnesení touto problematikou výslovně odmítla zabývat. Konstatovala, že jí to nepřísluší a že na to nemá kapacitu. Soud dospěl k závěru, že je to v rozporu s nálezem Ústavního soudu. Rada se tak v dalším řízení bude muset zabývat otázkou přesnosti a správnosti,“ uvedl soudce.

Vyhověl tak televizi, která rozhodnutí rady označovala nejen za nezákonné, ale i nepřezkoumatelné, a žádala, aby soud věc radě vrátil k dalšímu řízení. Rozsudek je pravomocný, rada ale ještě zváží podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

TV Barrandov dostala více pokut

Společnost Barrandov Televizní Studio loni od rady dostala kvůli nevyváženosti pořadů několik pokut. Jedna z nich, 200 000 korun, byla za tendenčnost reportáže v pořadu Moje zprávy, která se zabývala státními zakázkami pro agenturu Dorland. I v tomto případě se televize obrátila na soud, který jí dal loni rovněž za pravdu.

Minulý měsíc radní schválili další pokutu 250 000 korun za reportáž v pořadu Moje zprávy, která se týkala údajných nehospodárností v Národním divadle.

Zpráva o vítězství ve sporu o pokutu přichází ve chvíli, kdy má Soukupův mediální dům finanční problémy. Jedna z bank, která mu půjčuje peníze, vypověděla úvěr a chce splatit 460 milionů. Podle Neovlivní.cz měl Soukup minulý týden jednání v bankách – a peníze se mu splatit nepodařilo.

Soukup proto musel zastavit inkasa za svojí mediální agenturou Médea, skrze kterou firmy nakupují reklamu v televizích a časopisech. Tím si banka pojistila své peníze.

„Věřitelé z řad médií o tom byli informováni, neměli zásadních námitek. Všichni si přejí to nějakým způsobem vyřešit,“ řekly serveru zdroje blízké agentuře Médea.

Soukup se teď snaží sehnat další peníze. O části mediálního domu je přitom podle serveru velký zájem. Například o koupi TV Barrandov uvažuje TV Prima.

Server již dříve informoval, že poradce prezidenta Martin Nejedlý zprostředkoval Soukupovi nabídku, že by se o jeho problémy postarali Číňané. Státní společnost CITIC by údajně zaplatila dluhy, financovala pořady na TV Barrandov, výměnou by ale kompletně převzala klíčovou firmu Médea.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené