Hlavní obsah

Spor Kongresu s Trumpem o zeď směřuje ke kompromisu, demokraté zvažují ústupky

Spor mezi Kongresem a Trumpem se možná chýlí ke konci.Video: Šimon Trantina, AP, Reuters

 

Reklama

23. 1. 2019 22:03

Demokratičtí a republikánští členové amerického Kongresu se možná přibližují kompromisu o stavbě hraniční zdi a uvolnění peněz pro fungování vládních institucí. Naznačují to informace dnešních amerických médií. Šéf poslaneckého klubu demokratů ve Sněmovně reprezentantů Steny Hoyer novinářům řekl, že jeho kolegové zvažují možnost uvolnění „značné sumy dalších peněz“ na posílení hraniční bezpečnosti. Právě tím Trump mimo jiné podmiňuje obnovení toku vládních financí.

Článek

Trump před měsícem zablokoval financování čtvrtiny vládních úřadů, aby si vynutil souhlas demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů se stavbou zdi či plotu na hranicích s Mexikem. Demokraté dosud požadavek na uvolnění 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun) odmítali s tím, že prvním krokem k jednání musí být odblokování vládních financí.

Podle serveru Politico se proslýchá, že demokraté by nakonec mohli prezidentovi kýženou sumu poskytnout. Nebude ovšem výslovně určena na stavbu hraniční zdi, ale na posílení infrastruktury – nákup nových dronů, čidel, senzorů a rentgenových zařízení a na zvýšení platů pro pohraničníky.

Možnost uvolnit Trumpovi požadované finanční prostředky připustil i vlivný demokratický poslanec James Clyburn. I on ale podmínil vyplacení peněz tím, že je Bílý dům nepoužije na stavbu zdi. Clyburn dnes v Kongresu hovořil o „zídce“, dronech a senzorech a o zvýšení personálního stavu pohraniční stráže.

Trump ale podle všeho na svých požadavcích zatím trvá. Na Twitteru dnes napsal, že republikáni jsou v otázce zabezpečení hranic vzácně jednotní. „Chceme jednou provždy skoncovat se zločinností a drogami! Bezpečnost hranic a zeď! Nepochybně!“ napsal prezident.

Oběťmi sporu se stalo přes 700 000 státních zaměstnanců, kteří už pátý týden kvůli zablokování vládních financí nedostávají plat. Trump zatím ustoupit nehodlá, přestože podle dnešní zprávy listu The New York Times rozpočtová nouze ovlivňuje i chod Bílého domu. Politická agenda prezidentské kanceláře se zastavila, jediné, co Trumpa zajímá, je prý stavba hraniční zdi.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů z Demokratické strany Nancy Pelosiová Donalda Trumpa informovala, že nepovolí tradiční každoroční Zprávu o stavu Unie, prezidentův projev na půdě Kongresu, dokud nebude tok vládních financí obnoven. V historii se pouze šestkrát projev nekonal v lednu.

Reklama

Související témata:

Doporučované