Český biatlon: Diváci vynikající, závodníci padají do průměru

I v posledním závodě šampionátu v neděli byla atmosféra ve Vysočina Areně fantastická.

Šampionát byl skvělý, napínavý a zábavný. Čeští biatlonisté však uspěli na MS v Novém Městě přesně tak, jak předpovídali realisté. Jen výjimečně vybočili z průměru, který předváděli celou sezonu.

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Pozoruji, že český tým není úplně v nejlepší formě. Davidová má podivné problémy se střelbou, není mi jasné proč. Ani Krčmář na tom není nejlépe… Myslím, že medaili od Čechů nečeká vůbec nikdo,“ řekl tvrdě německý biatlonový expert a sám bývalý výborný biatlonista Erik Lesser na samém začátku šampionátu listu MF Dnes.

Jak řekl, tak to dopadlo.

Nejlepší české umístění na skvěle zorganizovaném šampionátu? Čtyřikrát v druhé polovině desítky včetně dvou štafet. Ve sprintu byla Markéta Davidová 17., Michal Krčmář 19., ve stíhačce Davidová devátá, Tereza Voborníková 13. a Krčmář 18. V hromadném závodě Davidová 15., v individuálních závodech Jessica Jislová 12., Davidová 20., Tomáš Mikyska desátý. I v mužské a ženské štafetě to byl jen lepší průměr – shodně sedmá místa. Ani jednou se tak Češi při medailovém ceremoniálu neukázali na širším šestimístném pódiu.

Všimli jste si, jak Jessica jásala, když dojela v individuálu těsně za první desítkou? Všichni jsme jásali s ní. Problém je v tom, že i 12. místo je dnes považováno za úspěch, zatímco dříve Češi sbírali medaile.

Jediné závody, které byly z pohledu českých fanoušků parádní, byly obě sobotní štafety. Zejména ta mužská, která po prvních dvou úsecích bojovala o medaili. Mikyska s Krčmářem jeli výborně. Zejména 24letý Mikyska ukázal, jaký v něm dřímá potenciál. Parádní střelbou a slušným během potvrdil, že desáté místo v individuálu nebylo náhodné. Přitom tuto sezonu neměl štěstí, překonával vážné zranění kolene z loňského léta. On je příslibem do budoucna.

Nové Město na Moravě 2024 je přes tuto výjimku potvrzením ústupu českého biatlonu z předních pozic. Loni v Oberhofu zůstali Češi také bez medailí. Davidová dojela na pátém místě v závodu s hromadným startem, ve stíhačce Voborníková skončila sedmá. I v mužích se Krčmář aspoň jednou probil do desítky, když byl osmý v individuálu. A konečně mužská štafeta skončila na čtvrtém místě poté, co ještě při poslední předávce jela s náskokem na čele.

Rok předtím to bylo o mnoho lepší. V Pokljuce 2022 vybojovala Davidová zlato v individuálním závodě, a Česko tak obsadilo lichotivé páté místo v medailovém pořadí národů. Předtím z Anterselvy 2020 jsme přivezli dvě bronzové a skončili jsme celkově sedmí.

Z krátkého výčtu je vidět, že letos Češi nenavázali na slavné okamžiky nedávné doby. Lépe než oni uspěli tentokrát nejen Norové, Francouzi, Němci, Švédové a Italové, ale i další země – Lotyši, Švýcaři, Rakušané, Estonci, Ukrajinci, Slovinci, Poláci nebo Američané. Česká reprezentace tak spadla v celkovém hodnocení do druhé desítky.

Jsou i objektivní důvody, které neovlivníme. Je těžké se prosadit přes vynikající Nory, Francouze a velmi dobré Němce a Švédy, kteří houfně obsazují cenná místa v první dvacítce. Zbytek závodního pole se stále víc vyrovnává.

Česko však ještě před pár lety bylo jedním z týmů, který udával v biatlonu tón. Teď mu ujíždí vlak. Šampionát v obtížných podmínkách byl zorganizován skvěle a Vysočina Arena s lidmi, kteří ji obhospodařují, ukázala, že je právoplatným hostem nejvyšších biatlonových soutěží.