Článek
Podle zpravodaje se na srbské straně u hranice už shromáždilo přibližně 400 až 500 migrantů. Další běženci jsou však na cestě, dodal novinář, přičemž podle agentury poznamenal, že utvořený dav projevuje „rostoucí odhodlání“.
Na druhé straně ale reportér rovněž uvedl, že zástup je zatím klidný. Dodal, že organizátoři seskupení upozornili, že nebudou tolerovat „vandalismus“. Řekli, že chtějí přejít hranici pokojně, než budou pokračovat v cestě dál do Evropy.
MTI napsala, že na maďarské straně hranice je připravený policejní kordon. Policejní ředitelství župy Bács-Kiskun odpoledne v souvislosti se vzniklou situací sdělilo, že přechod Tompa je dočasně uzavřený.
This afternoon 100+ migrants and refugees marched to Kelebija border crossing (Serbia/Hungary) to protest. Hungarian riot police barricaded the area to keep them on a distance. Banners: 'we are refugees, not criminals’. Families, kids. Asked for the EU-border to open. Video-> https://t.co/Hw1rCZTRDi
— Mitra Nazar (@Mitrala) February 6, 2020
Přes Maďarsko se v roce 2015 valily do Evropské unie statisíce uprchlíků a migrantů z Blízkého východu, především ze Sýrie a Iráku, ale i z asijských zemí. Vláda premiéra Viktora Orbána proto maďarské území pro ilegální přecházení do Evropy uzavřela a nechala na hranici se Srbskem postavit plot. Ten byl později protažen i na hranici s Chorvatskem a zdvojen.
Nicméně migranti se i přesto neustále všemožně snaží přes tuto bariéru dostat. Koncem ledna se tak kolem šesti desítek lidí pokusilo do Maďarska proniknout u přechodu Röszke. Orbán i další vládní činitelé v poslední době důrazně upozorňují na signály, které podle nich svědčí o možném opětném vzedmutí migrační vlny mířící do EU.