Hlavní obsah

Stoprocentní zisk. Finančník Tykač prodal část těžaře Corsa Coal

Foto: Profimedia.cz

Pavel Tykač.

Reklama

30. 8. 2021 12:13

Tuzemský byznysmen Pavel Tykač prodal přes dvě procenta akcií v americkém producentovi metalurgického uhlí Corsa Coal. Za rok se jeho investice zhodnotila zhruba o 100 procent.

Článek

Finančník Tykač, který ovládá skupinu Sev.en, udělal výnosný obchod. V sérii transakcí od začátku června do konce srpna prodal podle oznámení burze v několika částech 2,472 milionu akcií Corsa Coal za 1,06 milionu kanadských dolarů (18,2 milionu korun). Svůj podíl Tykačova Sev.en Energy tak snížila z 15,73 na 13,34 procenta.

Rozsahem nevelká transakce byla o to ziskovější. Loni v květnu, když Tykač Corsa Coal nakupoval, se akcie obchodovaly zhruba za 0,21 kanadského dolaru. Dnes se obchodují za 0,45 kanadského dolaru.

„Potvrzuji, že Sev.en Energy využila zajímavou obchodní příležitost a prodala část svého podílu v Corsa Coal. Tímto obchodem není nijak dotčena naše dlouhodobá strategie růstu a konsolidace aktiv na americkém trhu s metalurgickým uhlím,“ komentovala transakci pro SZ Byznys mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Tykač ovšem neprodával poprvé. Podle loňského oznámení nakoupil v Corsa Coal celkem 17,1procentní podíl a za akcie loni zaplatil 3,6 milionu kanadských dolarů (zhruba 65 milionů korun). Takže se od loňska zbavil dohromady už 3,76 procenta akcií Corsa Coal. „Prodej akcií byl postupný,“ dodala Sáričková Benešová.

Jednička v koksu

Nicméně jak uvedl na začátku prázdnin v rozhovoru pro SZ Byznys výkonný šéf Tykačovy skupiny pro zahraniční expanzi a obchod Alan Svoboda, skupina Sev.en se z oboru metalurgického uhlí neplánuje stahovat. Ve Spojených státech je dnes druhým největším těžařem koksovatelného uhlí a chce se stát jedničkou.

Loni krátce po vstupu do Corsa Coal v americké Pensylvánii plně ovládla společnost Blackhawk Mining, která těží uhlí v Kentucky a Západní Virginii. A na přelomu roku pak vstoupila do další americké firmy vlastnící těžební práva.

„Díváme se dál na americké metalurgické uhlí, protože tyto společnosti jsou stále hodně fragmentované. Celé odvětví v USA si říká o konsolidaci,“ uvedl tehdy Svoboda.

Pavel Tykač

  • Majoritní vlastník skupiny Sev.en Energy, jejímž jádrem je někdejší Mostecká uhelná společnost.
  • Sev.en vlastní v Česku hnědouhelné lomy na Mostecku.
  • Své uhlí spaluje v teplárnách ve Zlíně a na Kladně a v elektrárnách Počerady a Chvaletice, patří k největším výrobcům energie v Česku.
  • Energetická aktiva drží i v zahraničí: S čínskými partnery má prostřednictvím společné firmy InterGen podíly v několika elektrárnách ve Velké Británii a Austrálii a dále v australských uhelných dolech.

Tykačova expanze v USA se má v budoucnu týkat hlavně koksovatelného uhlí určeného pro metalurgii, nikoli energetického pro elektrárny. Koksovatelné uhlí je nenahraditelnou surovinou pro výrobu oceli, navíc při jeho zpracování nedochází k takovým emisím jako při spalování uhlí pro energetické účely.

Do holdingu Sev.en Energy patří od roku 2018 Tykačovy firmy sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en. V Česku skupina provozuje dva hnědouhelné doly a čtyři uhelné elektrárenské bloky, loni k tomu koupila od švýcarské společnost Alpiq kogenerační zdroje ve Zlíně a na Kladně. Uhlí těží zejména v lomu Vršany v centrální části Severočeské hnědouhelné pánve a dále pak v lokalitě ČSA.

Předloni firma získala poloviční podíl v nadnárodní energetické společnosti InterGen N.V., která vlastní tři elektrárny v Británii a má podíl ve dvou elektrárnách v Austrálii.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované