Hlavní obsah

Sbohem obyčejným stravenkám, chce říct ministryně Schillerová napřesrok

Kdo vlastně za stravenku platí a jak výhodná pro zaměstnavatele a zaměstnance je? (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

27. 9. 2019 17:11

Daňové zvýhodnění paušálu by podle ministryně mělo zůstat stejné jako u stravenek.

Článek

Ministerstvo financí plánuje zavést stravenkový paušál jako alternativu ke stravenkám a podnikovému stravování od roku 2021. Dnes to novinářům řekla ministryně financí Alena Schillerová. Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, protože by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinným odvodům a daním.

MF připravuje novelu zákona o daních z příjmů, podle které by zaměstnanec dostával peníze na stravu přímo. Na podporu stravování tak dosáhne podle MF i čtvrtina zaměstnanců, tedy asi milion lidí, kteří dosud stravenky nedostávají. Podle předsedy Asociace provozovatelů poukázkových systémů Davida Rýce ovšem i řada malých firem, které nemají kantýnu ani stravenky, svým zaměstnancům stravování zajišťuje, například dovozem jídla nebo dohodou s restauracemi.

„Podstata záměru je, že nic neměníme na daňovém zvýhodnění. Dále se z něj nebude platit zdravotní a sociální pojištění,“ uvedla Schillerová. Dodala, že by zůstala zachována i hranice pro maximální příspěvek zaměstnavatele uplatnitelný jako sleva na dani.

Zákon o dani z příjmů umožňuje firmám uhradit maximálně 55 procent z ceny stravenky. Zbývající část doplácí zaměstnanci, v některých případech je hradí i zaměstnavatel, ovšem už bez slevy na dani. Nejvýhodnější hodnota stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele letos činí 123 Kč.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované