Hlavní obsah

Sušická nemocnice je na pokraji kolapsu, policie prověřuje smrt pacienta

Záhady Josefa Klímy: Sušická nemocnice je na pokraji kolapsu, policie prověřuje smrt pacienta kvůli neposkytnutí péče. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

21. 12. 2020 7:30

Policie se zabývá oznámením ve věci zanedbání lékařské péče. Na začátku prosince zemřel v nemocnici pacient, podle zdroje zevnitř ústavu nesehnal ošetřující personál anesteziologa.

Článek

Od začátku září zuří na sušické radnici spor o podobu místní nemocnice. Zatímco jedna skupina v roce 2019 prosadila vizi městské nemocnice jako ústavu poskytující akutní péči pro obyvatele Sušice a okolí, druhá tvrdí, že si město takový náklad nemůže dovolit.

Zastánci akutní péče loni prosadili, že město zpočátku zainvestuje prostředky, domluví se s krajem na spolufinancování a akutní nemocnice může fungovat. Nemocnice tedy v lednu obnovila akutní provoz a přišel do ní nový tým lékařů.

Jak jsme informovali v reportáži odvysílané na podzim, v září v Sušici převážila skupina druhá a na jednání městské rady, která je zároveň valnou hromadou nemocnice, odvolala oba dosavadní jednatele nemocnice a jmenovala jednatele nového – Jiřího Vlčka. Když Jiří Vlček seznámil se svými plány zaměstnance nemocnice, podal zdravotní ředitel a zároveň primář chirurgie Ondřej Krajník s několika dalšími lékaři výpověď.

Po celý říjen a listopad se v Sušici řešilo, zda tým lékařů odejde, či nikoliv. Zdravotní ředitel je totiž také odborným garantem a bez odborného garanta nemůže nemocnice poskytovat svou péči.

Tým primáře Krajníka však z nemocnice skutečně ke konci listopadu odešel.

Mezitím se špitál proměnil v covidovou jednotku.

Ani za této situace město nejmenovalo druhého jednatele, přestože se dvěma jednateli počítají zakládací listiny. Jako problém se to ukázalo před několika týdny, když jediný jednatel sám onemocněl covidem-19.

Nemocnice je tak v současné době bez jednatele a bez řízení. Podle občanské iniciativy požadující nemocnici s akutní péčí nemůže nyní zařízení ani proplácet faktury svým dodavatelům.

Případem se nadto začala zabývat kriminální policie v Klatovech.

Hned 1. prosince totiž v nemocnici zemřel pacient, když podle dobře informovaného zdroje zevnitř ústavu nemohl ošetřující personál sehnat anesteziologa. Mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová potvrdila, že vyšetřují oznámení ve věci zanedbání lékařské péče, ke kterému mělo ve zdravotnickém zařízení docházet. Podle Dany Ladmanové „policisté zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření a objasnění skutečností důvodně nasvědčujících, zda došlo ke spáchání trestného činu“.

Když jsme s dotazy na znepokojivé zprávy z nemocnice oslovili starostu města Sušice Petra Mottla (ODS), odkázal nás na svá dřívější prohlášení a na vedení nemocnice.

Na sekretariátu nemocnice jsme byli odkázáni na e-mail jednatele Jiřího Vlčka, na kterém prý každý den reaguje. Za víc než dva týdny jsme ale žádnou odpověď nedostali.

Jaké jsou vyhlídky sušické nemocnice a jak se vyvíjí spor, na jehož konci mohou být zbytečně zmařené lidské životy, se podívejte v úvodním videu.

Reportáž je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, jehož archiv pořadu najdete zde.

A můžete nás sledovat také na Facebooku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované