Hlavní obsah
Online

Podezření na nákazu koronavirem hlásí Opavsko. Na jihu Čech se nepotvrdilo

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

27. 1. 6:57
aktualizováno • 27. 1. 22:50

Nebezpečný koronavirus se postupně šíří napříč kontinenty. Objevil se už v Thajsku, Kambodži, na Tchaj-wanu, v Japonsku, Jižní Koreji, Vietnamu, Singapuru, Malajsii, Nepálu, USA, Francii, Kanadě, Saúdské Arábii a v Austrálii. Prvního podezřelého pacienta, který se vrátil z Číny, hlásí už také Kroměříž. Byl převezen do Uherského Hradiště. Na Bulovce v Praze je pacientka, u které se však podezření nepotvrdilo. Nakažení i mrtví ale nejrychleji přibývají v Číně. Tamní zdravotnická komise informovala, že za 24 hodin přibylo 769 nakažených.

Článek

První podezření na koronavirus se prověřují už také v Česku.

Pacienta z nemocnice v Kroměříži, který se nedávno vrátil z Číny, převážejí na vyšetření na infekční oddělení v Uherském Hradišti. Převoz byl nutný, protože uherskohradišťská nemocnice je lépe vybavená. Pacient podle informací Seznam Zpráv podstoupí potřebná základní vyšetření a pak se rozhodne o dalším postupu.

Nemocnice Na Bulovce v Praze na odpoledním brífinku oznámila, že u ní leží od včerejška pacientka, kde se čekalo na výsledek vyšetření na koronavirus. Řekla to lékařka Kristýna Herrmannová z Kliniky infekčních parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce. Podezření se však nakonec nepotvrdilo.

Americký konzulát ve Wu-chanu má v plánu v úterý evakuovat své zaměstnance a některé další americké občany na palubě charterového letounu. Podobné opatření má v plánu Japonsko a rovněž i francouzská vláda již oznámila, že odveze z Wu-chanu stovky svých občanů. Ti Francouzi, kteří budou chtít oblast opustit, mohou využít přímého letu v polovině týdne, poté budou 14 dní v karanténě, uvedla francouzská ministryně zdravotnictví. O přesun svých občanů z Wu-chanu usiluje i Velká Británie a Španělsko.

Schopnost šíření tohoto viru, který je infekční i v inkubační době, podle čínské národní zdravotnické komise začíná sílit. V rámci preventivních opatření začal v Číně od neděle až do odvolání platit zákaz prodeje volně žijících zvířat, jež jsou zřejmě původcem koronaviru. Do Pekingu míří na jednání s místními úřady a zdravotními experty generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ve Vietnamu byl s podezřením na nákazu hospitalizován Čech. Infekce se u něj zatím nepotvrdila, uvedla mluvčí českého ministerstva zdravotnictví.

 • Čínská vláda slíbila 198 miliard Kč na boj s virem

  Čínské ministerstvo financí a národní zdravotnická komise poskytnou 60,33 miliardy jüanů (198 miliard Kč) na boj proti šíření nového koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na internetové stránky ministerstva.

 • Bulovka má pro pacienty s koronavirem připravené dva pokoje

  Infekční klinika pražské Nemocnice Na Bulovce je na případné pacienty nakažené koronavirem připravena, v současné době má pro tyto případy vyčleněny dva volné pokoje. Počty lůžek může v případě potřeby zvýšit. ČTK to dnes sdělila mluvčí Bulovky Simona Krautová. Pokud by se u někoho infekce potvrdila, podléhal by izolaci.

 • Česká bezpečnostní rada jedná o opatřeních v případě rozšíření viru

  Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na Úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny. Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. „Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu,“ řekl novinářům před začátkem jednání.

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. Pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. „To je současný stav, ten se může změnit v řádu dní, pokud skutečně Světová zdravotnická organizace přistoupí na vyhlášení stavu zdravotní nouze, tak ta opatření mohou být mnohem zásadnější,“ uvedl.

 • Mongolsko uzavřelo všechny školy a univerzity

  Mongolsko od pondělí až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

 • Čína prodloužila svátky, chce tak zamezit šíření viru

  Čínské úřady dnes oznámily, že o tři dny oficiálně prodlouží volno v souvislosti s oslavami lunárního nového roku, které začaly v sobotu. Chtějí tak odradit tamní obyvatele od cestování a přispět k zastavení šíření viru.

  Konec novoročních svátků má být posunut z pátku na neděli, aby „se účinně snížil počet hromadných shromáždění“ a „zastavilo se šíření epidemie“, uvedl Peking ve svém prohlášení.

 • Čínský premiér navštívil epicentrum nákazy

  Čínský premiér Li Kche-čchiang navštívil v pondělí město Wu-chan. Podle vyjádření čínské vlády tak chtěl prověřit opatření, které úřady ve městě na ochranu před virem podnikají. Mluvil prý s lékaři i pacienty. Informovala o tom agentura Reuters.