Hlavní obsah

Takhle se to nestalo, řekli soudu úředníci hygieny obžalovaní z vydírání kolegy

Foto: Nikol Mudrová

Bývalý ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek (vpravo) může u soudu dostat až osm let vězení.

Reklama

3. 3. 2020 17:25

Před soudem stojí například bývalý ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek. Podle obžaloby přinutil podřízeného, aby mu z výplaty odevzdal celkem 95 tisíc. Pod pohrůžkou vyhazovu.

Článek

Přede dvěma roky si ředitel pražské hygienické stanice Jan Jarolímek pozval do kanceláře jednoho z podřízených. Mluvilo se o pracovních věcech. Pak ale Jarolímek ukázal na jedné ruce tři prsty, na druhé pět.

A úředník Jiří Pěkný, který seděl proti řediteli, hned pochopil: 35 tisíc.

Tenhle příběh má teď dohru u soudu. Senát v Praze 1 řeší vydírání, kterého se podle obžaloby dopustil ředitel Jarolímek a další dva přední manažeři pražské hygieny.

Trojice, uvádějí žalobci, tvrdě tlačila na úředníka Pěkného, ať každý měsíc nosí řediteli Jarolímkovi desítky tisíc korun. Jinak že ho vyhodí. A kde má peníze brát? Buď z prémií, anebo z úplatků od restaurací v obvodu Prahy 1.

Úředník Pěkný, mimochodem bývalý ředitel České obchodní inspekce a politik ČSSD, si ovšem začal schůzky nahrávat. A nakonec, když mu hrozilo, že dostane na hygieně výpověď, se obrátil na policii.

Případ je to na české poměry zcela neobvyklý: ještě se nestalo, aby byli obžalováni vysocí státní úředníci za to, že se snaží tímto způsobem připravit kolegu o peníze. Kvůli vydírání mohou jít až na osm let do vězení.

Jiří Pěkný jim totiž skutečně – podle policie po nátlaku – předal 95 tisíc korun. Skončily podle obžaloby přímo u ředitele Jarolímka.

Obžalovaní před soudem mlčí

Obžalovaný ředitel Jarolímek odmítl v úterý před soudem vypovídat. Stejně tak i další obžalovaný, někdejší ekonomický šéf Radim Bureš. „Skutky popsané v obžalobě se nestaly,“ prohlásil pouze Bureš.

A podobně se vyjádřil i obžalovaný úředník Zdeněk Vališ. „Ten příběh se ve skutečnosti nikdy nestal. Od samotného začátku na to policii upozorňuji,“ řekl.

Už během vyšetřování všichni tři při policejních výsleších jakékoli vydírání nebo nátlak na kolegu Pěkného popřeli. Zaznělo i to, že Pěkný je zmatený lhář a všechno si vymyslel. Ostatně obžalovaný Bureš přinesl v úterý k soudu i posudek psychologa, podle kterého se Pěknému jako klíčovému svědkovi nedá věřit.

Zdeněk Vališ při výslechu kriminalistům řekl (soudce tento dokument v úterý přečetl), že Pěkný je intrikán, který si vše vymyslel, aby sesadil ředitele Jarolímka a pak ho nahradil. A ředitel Jarolímek na policii (i tato výpověď se u soudu četla) popřel i historku z úvodu: tedy, že rozhodně na prstech neukazoval, kolik chce peněz.

Peníze zabalené do časopisu

Klíčovým důkazem je podle obžaloby nejen výpověď úředníka Pěkného, ale také záznamy, které si během roku 2018 pořídil s pomocí mobilu a speciálních hodinek s videozáznamem.

Foto: Nikol Mudrová

Kromě bývalého ředitele Jarolímka jsou obžalováni také bývalý ekonomický šéf hygieny Radim Bureš (uprostřed) a další někdejší úředník Zdeněk Vališ (vpravo).

Pěkný si například nahrál, jak předal kolegovi Vališovi obálku (podle Pěkného v ní bylo 35 tisíc zalepených a vložených do časopisu) a Vališ ji pak zanesl do kanceláře ředitele Jarolímka. Vrátil se bez ní.

Vališ – opět při výslechu na policii – vysvětloval, že nevěděl, co v obálce je. Natož že to mají být peníze pro ředitele Jarolímka. Zkrátka jen udělal to, co po něm Pěkný žádal.

„Hučel do mě, ať to Jarolímkovi přinesu. Dal mi do ruky nějaké papíry s obálkou,“ vypověděl na policii Vališ. „A teďka si myslíš, že to skončí? To se s ním právě potřebuji dohodnout, jo, aby…,“ ptá se Pěkný – a myslí tím zřejmě, jestli bude předávka 35 tisíc stačit, aby měl už klid. „Počkej, furt to bude chtít asi, každý měsíc,“ zní od Vališe.

20 tisíc od policie se ztratilo

Podobných nahrávek je ve spisu ještě několik a u soudu se budou teprve přehrávat.

Peníze se podle obžaloby předávaly například i po kavárnách. Nikdy u toho ale nebyl přímo ředitel Jarolímek. Obžaloba říká, že úředníci Vališ a Bureš byli pouze „pošťáci“, kteří obálky doručovali.

Ostatně to je také nejslabší část obžaloby: proti řediteli Jarolímkovi není žádný přímý důkaz – nevystupuje na nahrávkách, pouze se o něm aktéři baví jako o příjemci peněz. Jarolímek ostatně už dříve jakoukoli účast na vydírání odmítl.

Pěkný se také podle obžaloby na jedné ze schůzek od Vališe a Bureše dozvěděl, že je hlupák, jestli dává řediteli peníze ze svého. „Z toho jsem pochopil, že mám brát úplatky,“ nadiktoval později Pěkný policistům do protokolu.

Foto: Vojtěch Blažek

Jiří Pěkný, bývalý ředitel České obchodní inspekce a politik ČSSD, je hlavním svědkem kauzy. Vypovídat před soudem bude v květnu.

Jiří Pěkný jako hlavní svědek bude zřejmě vypovídat na příštím soudním stání, které má být v květnu.

Poslední nahrávka, kdy Pěkný předání 20 tisíc natáčel už pod dohledem policie, je z léta 2018. V kanceláři peníze odevzdal ekonomickému řediteli Burešovi, který však odhalil, že si tajně pořizuje záznam. Každopádně s penězi odešel a později Pěknému na další nahrávce poradil, ať se citlivého záznamu zbaví.

„Kdybys to vytáhl a bude to mít opačný efekt, jo, takže si to pořádně rozmysli a znič to… Protože to je problém pro mě a pro tebe,“ řekl Bureš.

Dvacet tisíc korun, jimiž Pěkného vybavila policie, se už nikdy nenašlo. Detektivové sice krátce po údajném předání prohledali kancelář ředitele Jarolímka, peníze v ní však neobjevili.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované