Hlavní obsah

Test zmrzlin: jeden kopeček vanilkové a trochu salmonely k tomu

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto.

Reklama

12. 8. 2020 13:25

Kontrolami Státní zemědělské a potravinářské inspekce i letos do konce července neprošlo 30 procent odebraných vzorků zmrzlin, byly v nich bakterie typu salmonel.

Článek

Dát si zmrzlinu nebo nápoj s ledem je pořád trochu loterie. Podle kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) letos do konce července neprošlo 30 procent odebraných vzorků zmrzlin a problémy se vyskytly dokonce u 43 procent vzorků ledů do nápojů.

Inspekce ročně provede kolem 200 až 300 kontrol zmrzlin, většinou v sezoně od května do konce září. Třetina kontrol je podle inspektora Pavla Haase po podnětu spotřebitele, do třetiny provozoven inspektoři jdou, protože v minulosti tyto podniky kontrolou neprošly. Poslední třetina jsou kontroly namátkové. Letos zatím zkontrolovali 64 vzorků a 19 z nich neprošlo hygienickými limity – v některých našli inspektoři také bakterie salmonely, které mohou způsobit průjmy.

„Určitě se dívat na to, jestli obsluha má ochranné pomůcky, jestli používá k nabírání do kornoutku ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, jestli nepoužívá stejnou ruku jak na úchop toho produktu, tak i na peníze, to je také častý problém,“ popisuje možnosti spotřebitelů, jak zjistit prohřešek Haas. Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy je také důležitým aspektem to, jestli má zmrzlina správnou konzistenci.

Podle inspektorů je správnější, aby obsluha měla špachtli nebo naběračku na zmrzlinu pro každý druh kopečkové zmrzliny, aby nedocházelo k šíření mikrobů skrze vodu, ve které se nástroj oplachuje. Pokud má podnik naběraček méně, bylo by pak vhodné nabírat jednou zmrzliny s mléčnou složkou a jinou sorbety, aby nedošlo ke kontaminaci mléčnými alergeny.

Pokuty za desetitisíce

„Jednou z charakteristických příčin problému u točených zmrzlin je nežádoucí praxe, kdy provozovatelé zmrzlinu na konci dne nelikvidují, ale následující den ji vrací zpět do stroje, čímž může docházet k přenášení bakteriální kontaminace ze stroje na zmrzlinovou směs a zpět,“ dodala inspekce. Za pochybení jsou podnikům podle mluvčího většinou uloženy minimálně desetitisícové pokuty. Výsledky testů na salmonely dostanou inspektoři většinou za tři až čtyři dny.

V porovnání s minulým rokem je letošní výsledek lepší, loni našly kontroly problém u 37 procent hodnocených vzorků, u ledu loni byla zjištěna závada u 40 procent vzorků.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované