Hlavní obsah

Těžba dřeva Vysočiny loni stoupla o 12 procent, znovu byla nejvyšší v ČR

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

31. 5. 16:15

Těžba dřeva na Vysočině loni v meziročním porovnání stoupla o 12 procent na 8,71 milionu metrů krychlových. Kvůli kůrovcové kalamitě byla třetím rokem nejvyšší mezi kraji. lesní podniky loni těžily několikanásobně víc dřeva.

Článek

Vysoké tempo mají i letošní těžební práce. Podle ředitele Lesního družstva obcí v Přibyslavi Jiřího Svobody by mohlo být dobrým znamením, že loňský nárůst těžby dřeva na Vysočině nebyl tak vysoký jako v předchozích letech. „Čekalo se původně, že to bude i víc,“ řekl. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v roce 2019, stejně jako v roce 2018, se objem vytěženého dřeva kraji meziročně zhruba zdvojnásobil.

Problémy s kůrovcem ve smrkových lesích Vysočiny nekončí. „Je takový všeobecný pocit, že tím, že je chladno, je všechno vyřešeno. Já myslím, že to zdaleka tak není. Je to šance, není to řešení,“ řekl Svoboda. Tím, že počasí zpomalilo rojení kůrovce, dostali podle něj vlastníci lesů větší prostor k tomu, aby vytěžili z napadených porostů všechno, co stihnou.

K rychlejšímu kácení poškozených stromů podle ředitele vede i to, že po několika letech nezájmu o dřevo začala letos jeho cena stoupat, i díky exportu. Svoboda podotkl, že v roce 2019 nešlo dřevo v podstatě prodat a těžko se sháněla technika na jeho vytěžení. „Dneska se nabízí harvestory, nabízí se dřevařské kapacity,“ uvedl.

Lesní družstvo obcí v Přibyslavi, které spravuje 5750 hektarů lesů na Havlíčkobrodsku a Žďársku, vloni vytěžilo přes 130.000 metrů krychlových dřeva, skoro třikrát tolik než bylo běžné před kůrovcovou kalamitou. V kraji přesto nepatří mezi nejpostiženější. „Byly majetky které třeba těžily desetinásobky průměrných těžeb,“ uvedl Svoboda.

V lesích Jihlavy loni pracovníci kvůli kůrovcové kalamitě pokáceli rekordních 220.000 metrů krychlových dřeva, přibližně pětkrát víc, než měla správa městských lesů v plánu. Její jednatel Václav Kodet minulý týden novinářům řekl, že za letošek očekává znovu těžbu okolo 200.000 metrů krychlových. Jihlavě patří skoro 3800 hektarů lesů.

Těžba dřeva byla loni rekordní i v ČR, představovala 35,8 milionu metrů krychlových, uvedl ČSÚ. Meziročně se zvýšila o 9,7 procenta nejčastěji šlo o nahodilou těžbu. Na Vysočině se nahodilá těžba vloni podílela na celkovém objemu pokáceného dřeva 99,4 procenta. Lesníky v kraji také zaměstnávala obnova lesů. Vloni zalesnili 6190 hektarů, i to bylo nejvíc v Česku.

Na Vysočině je podle ČSÚ přes 207.000 hektarů lesních pozemků, což je čtvrtá nejvyšší rozloha mezi kraji. V letech 2006 až 2016 se na Vysočině těžilo ročně mezi 1,3 až 1,6 milionu metrů krychlových dřeva. Za rok 2018 bylo vytěženo přes 3,7 milionu metrů krychlových a v roce 2019 to bylo 7,76 milionu metrů krychlových.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované