Hlavní obsah

Babiš na Hradě: Vláda vznikne dřív, budou v ní čtyři ženy. Tolerovat ji hodlají komunisté

Záznam vystoupení Andreje Babiše po schůzce s prezidentem.

 

Reklama

28. 11. 2017 18:34

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš donesl prezidentovi Miloši Zemanovi na Pražský hrad seznam lidí, kterými by chtěl obsadit ministerská křesla ve své vládě.

Článek

Kdo na onom seznamu figuruje, Babiš dosud úzkostlivě tajil. Zatím vítěz voleb prozradil jen to, že by v jeho kabinetu měli usednout dosavadní ministři za hnutí ANO.

Ministr životního prostředí Richard Brabec, dopravy Dan Ťok, obrany Martin Stropnický, spravedlnosti Robert Pelikán a pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Někteří ale s největší pravděpodobností změní resorty.

Prezident pověřil sestavením vlády Andreje Babiše poté, co hnutí ANO zvítězilo v podzimních sněmovních volbách. V tuto chvíli tvoří Babiš menšinový kabinet ANO doplněný o nestraníky. Nikdo z ostatních stran či hnutí, které se dostaly do Poslanecké sněmovny, totiž s Babišem nechce jít do koalice.

Prezident by měl Babiše jmenovat premiérem 6. prosince, vládu jako celek pak podle Babiše už 13. prosince.

SLEDUJEME ONLINE:

17:30 - ČSSD odmítá vládu v čele s trestně stíhaným politikem. Představitelé ODS dnes ve Sněmovně uvedli, že před volbami stanovili své programové podmínky pro podporu vlády, mimo jiné zrušení elektronické evidence tržeb, a že ANO tyto podmínky neplní. SPD vidí zásadní programové rozpory u návrhu na zákon o obecném referendu, vadí jí, že by ANO chtělo z okruhu otázek pro referendum vyjmout vystoupení Česka z EU. ČSSD odmítá podpořit vládu, v níž by působili trestně stíhaní lidé. Babiš přitom byl obviněn z podvodu kvůli financování farmy Čapí hnízdo a Sněmovna bude rozhodovat o jeho vydání ke stíhání. Už dříve vyloučili podporu menšinové vládě ANO Piráti, lidovci, Starostové i TOP 09.

17:28 - Ochotu tolerovat vládu za jistých podmínek zatím dala najevo pouze KSČM. Její podpora ale pro získání důvěry Babišovi nestačí, ANO má ve dvousetčlenné Sněmovně 78 poslanců a KSČM 15. Ostatní strany sice jsou připraveny s Babišem diskutovat o ministrech i o programovém prohlášení, podporu ani toleranci menšinovému kabinetu ale neslibují.

17:19 - Zemana v Brně nepřivítá část politiků. Jihomoravští koaliční zastupitelé za TOP 09 a Žít Brno, ale i opoziční zelení nebo část lidovců nepřivítají ve středu prezidenta Miloše Zemana, který přijede do Jihomoravského kraje na třídenní návštěvu. Hejtmanův náměstek Jan Vitula (TOP 09) řekl, že by si země zasloužila lepšího prezidenta. Někteří zastupitelé na setkání se Zemanem nešli ani v květnu a zdůvodnili to prezidentovým chováním. Zeman navštíví kraj jako prezident už popáté. Poslední návštěva stála přes 700 000 korun. Nyní chce kraj na nákladech šetřit.

17:13 - Babiš chce podporu nebo alespoň toleranci. Po jmenování vlády chce Babiš jednat s ostatními sněmovními stranami o podpoře nebo toleranci svého kabinetu. Nedokázal zatím říct, zda o důvěru požádá ještě do konce letošního roku. Sněmovna musí o důvěře vládě hlasovat do 30 dnů od jejího jmenování, a pokud by Babiš využil celou tuto lhůtu, hlasovalo by se krátce před prvním kolem prezidentských voleb.

17:10 - Pelikán, Ťok i Stropnický. Už dříve předseda ANO uvedl, že by v kabinetu měli pokračovat dosavadní ministři ANO, tedy životního prostředí Richard Brabec, dopravy Dan Ťok, obrany Martin Stropnický, spravedlnosti Robert Pelikán a pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

17:08 - Vládu chce Babiš představit na summitu EU. Zeman původně předpokládal, že Babišovu vládu jmenuje kolem 15. prosince. Předseda ANO ale dnes požádal o dřívější termín, protože jmenování 15. prosince by zkomplikovalo českou účast na summitu Evropské unie. Pokud bude kabinet jmenován dříve, bude moci Babiš Česko na prosincovém summitu poprvé reprezentovat.

17:05 - Devět staronových ministrů. Ve vládě zasedne devět ministrů, kteří v dosavadním kabinetu nepůsobili. Ministryněmi budou čtyři ženy. Babišova vláda by mohla mít při svém jmenování největší zastoupení žen v historii samostatné ČR. Čtyři ministryně měla před deseti lety i druhá vláda Mirka Topolánka, která ale měla včetně premiéra 18 členů, tedy o tři více než chystaná Babišova sestava.

16:48 - Babišova jména prý bez výhrad. „Výhrady ke kandidátům na ministry prezident zatím neměl,” řekl Babiš. O členech svého kabinetu nechtěl Babiš blíže mluvit. „Myslím, že ani není vhodné, abych sděloval jména členů vlády, když současná vláda dá demisi až zítra (ve středu). A také jsem to slíbil panu prezidentovi,” řekl. Upřesnil pouze, že členy vlády budou lidé, kteří už dříve působili v daném resortu, takže nebude nutné, aby se s problematikou museli dlouho seznamovat.

16:47 - Glosa reportéra Seznamu Filipa Horkého.

16:46 - Současná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve středu podá demisi. Poté bude možné formálně jmenovat kabinet nový. Prezident uvedl, že Babiše pravděpodobně jmenuje premiérem 6. prosince. Poté se chce sejít s jednotlivými kandidáty na ministry, vládu jako celek by mohl jmenovat 13. prosince.

16:45 - Kolik lidí dalo Babišovi košem? „Kolem deseti lidí, které jsem oslovil, mě odmítlo kvůli nejistotě ohledně sestavování vlády,” řekl Babiš.

16:43 - „Pokračuje rétorika antiBabiš”. Vítěz voleb si posteskl, že i po volbách podle něj pokračuje „rétorika antiBabiš”. „Jsem tím překvapen, myslel jsem, že po volbách to skončí,” dodal.

16:41 - Vláda už 13. prosince? „Občané chtějí, abychom už začali pracovat, věřím, že 13. prosince vznikne vláda,” říká Babiš.

16:40 - Fiala vládu neohrozí. Nezvolení šéfa ODS Petra Fialy místopředsedou Sněmovny v prvním, ale až v dnešním druhém kole podle Babiše nesnižuje jeho šance na sestaveni vlády.  

16:39 - Babiše pověří Zeman 6. prosince. Šéf hnutí ANO potvrdil, že jej Miloš Zeman pověří sestavením vlády 6. prosince.

16:37 - Slíbil jsem prezidentovi, že jména neřeknu. Babiš na přání prezidenta nezveřejní jména potenciálních ministrů. „Pan prezident se s nimi chce nejprve sejít,” řekl Babiš.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované