Hlavní obsah

TOP 09 hledá nového předsedu, den první. Jiří Pospíšil zatím nemá protivníka

25. 11. 2017

První den sjezdu TOP 09 se proti Jiřímu Pospíšilovi nikdo nepostavil. (Video: Petr Švihel)

Jen složitě hledá strana na svém sjezdu náhradu za Miroslava Kalouska. Ten se rozhodl po neúspěchu v parlamentních volbách znovu nekandidovat.

Článek

Během neděle si má TOP 09 zvolit nové vedení. Do čela strany, která se v říjnových volbách na poslední chvíli přehoupla přes pět procent a jen tak tak se dostala do Parlamentu, se nikdo příliš nehrne.

V sobotu stále platilo, že jediným kandidátem na předsedu zůstává europoslanec Jiří Pospíšil.

„Počkejme, uvidíme, jak volba dopadne, nechci dneska (v sobotu - pozn. red.) vůbec hodnotit svoje možnosti,“ uvedl ke kandidatuře Pospíšil.

„Jiří Pospíšil je určitě zkušený politik, ale má podobný limit jako já. Jako já jsem limitovaný svým někdejším působením v KDU-ČSL, tak on je limitovaný dlouholetým působením v ODS,“ řekl o jediném kandidátovi stávající předseda Miroslav Kalousek.

Markéta Pekarová Adamová lituje především toho, že se ve straně neobjevil žádný protikandidát. „Je to fakt, který je teď třeba přijmout. Teď už s tím nic nenaděláme,“ komentovala to Pekarová Adamová.

Karel Schwarzenberg, jeden ze zakladatelů TOP 09, na sněmu řekl, že nový předseda to bude mít těžké. Od strany, která spadla k pěti procentům, obvykle dávají partneři ruce pryč, zmínil během svého proslovu. Bude proto podle něj potřeba, aby nové vedení tvrdě pracovalo na tom, aby strana obnovila důvěru mezi voliči.

Reklama