Hlavní obsah

Tornádo poškodilo i firmy miliardáře Komárka. Pošle 150 milionů

Foto: MND

Těžba v MND pokračuje v ložiscích, která jsou mimo oblast postiženou tornádem.

Reklama

25. 6. 12:37

Škody po včerejším tornádu sčítají také MND, Moravské naftové doly. Společnost miliardáře Karla Komárka hlásí výrazné škody na administrativních budovách nebo technologickém parku v Lužicích. K únikům ropy a zemního plynu nedošlo.

Článek

Velké škody po řádění tornáda hlásí také společnost MND, tedy Moravské naftové doly miliardáře Karla Komárka, jež sídlí na Hodonínsku – tam také těží ropu a zemní plyn.

Po zásahu přírodní katastrofy jsou zničeny budovy areálu MND Drilling and Services v Lužicích a budova Hlavní báňské záchranné služby, výrazně zasaženo je i datové centrum společnosti DataSpring, které je nyní v krizovém režimu.

„Datový sál je prozatím ve stabilizovaném stavu a řešíme bezpečné zajištění napájení, chlazení a konektivity. V současné době jsme schopni poskytovat služby našim zákazníkům bez omezení,“ říká Jaroslav Biolek, člen představenstva Aricoma Group, pod níž DataSpring spadá.

„Došlo tam k výrazným škodám na majetku, naštěstí se nikomu ze zaměstnanců nic nestalo, takže jsme nemuseli řešit žádná zranění. V této chvíli posuzujeme škody,“ potvrdila SZ Byznys mluvčí MND Dana Dvořáková.

Společnost zatím finanční ztrátu nedokáže posoudit, čeká na názor odborníků. „Výši škod není možné v této chvíli přesně určit, ale bude se pohybovat ve stovkách milionů korun,“ uvedla Dvořáková.

MND zatím nevykonávají služby geochemické laboratoře a báňské záchranné stanice. „Už jsme to řešili s báňským úřadem a našlo se náhradní řešení. Problémy teď řešíme a snažíme se zajistit základní životní funkce,“ popisuje ředitelka divize MND Průzkum a těžba Jana Hamršmídová. Pracovníci se momentálně snaží zachránit nepoškozenou záchranářskou techniku a laboratorní přístroje.

Podle ní k žádným haváriím v souvislosti s těžbou ani k únikům plynu nedošlo. „Byli jsme schopni zastavit těžbu včas. Těžba v jižní části je dočasně zastavená, nefunguje ani elektřina. Provoz pokračuje v ložiscích, která jsou mimo tuto oblast, takže nejsme úplně paralyzovaní. Drtivá část našich těžebních zařízení je v provozu,“ uvedla Hamršmídová.

Nejvíce postižené jsou obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku, Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku a město Hodonín.

Podnikatel Karel Komárek a pátý nejbohatší Čech pochází právě z Hodonína. „Poskytne významnou finanční pomoc nejen našim lidem, ale celému regionu,“ sdělila Dvořáková.

Nadace Karel Komárek Family Foundation na pomoc vyčlení minimálně 150 milionů korun, z toho 50 milionů věnuje Komárkova loterijní společnost Sazka. Pomoc je určena na obnovu poničených obcí a také na okamžitou pomoc zaměstnancům skupiny a jejich rodinám.

„Jsem rodákem z Hodonína a tato událost mne hluboce zasáhla. Teď je potřeba jednat rychle. Proto jsme hned vyčlenili potřebné peníze, které pomohou jak vyřešit okamžité potřeby, tak postupně vrátit život tam, kde ho živel ochromil,“  uvedl Komárek a dodal, že v okamžicích, jako je tento, je potřeba, aby se zmobilizovaly silné české firmy a pomohly. „Pokud to bude třeba, jsme připraveni uvolnit i další prostředky,“ dodal Komárek.

Po včerejší katastrofě hlásí záchranáři nejméně pět mrtvých, stovky zraněných, tornádo si také vyžádalo značné majetkové škody.

MND je největší těžební společnost ropy a zemního plynu v Česku. Firma patří do skupiny MND Group AG, jejímž akcionářem je Komárkova investiční skupina KKCG.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované