Hlavní obsah

Trump podpořil tvrdý brexit, když se Británie s EU nedohodne

Nigel Farage je podle Donalda Trumpa velmi chytrý člověk. A měl by být u vyjednávání odchodu Británie z EU.Video: Marek Martinovský, Profimedia.cz, AP

 

Reklama

2. 6. 2019 10:06

Spojené království by mělo opustit EU bez dohody, pokud se mu nepodaří prosadit podmínky, které chce. V rozhovoru pro britský nedělník The Sunday Times to řekl americký prezident Donald Trump, který v pondělí do Británie zavítá na státní návštěvu.

Článek

Trump v rozhovoru také poznamenal, že by Spojené království mělo do rozhovorů s EU zahrnout lídra Strany pro brexit Nigela Farage. Toho při té příležitosti označil za „velmi chytrého člověka“.

Krátce předtím Trump podpořil bývalého starostu Londýna a britského exministra zahraničí Borise Johnsona v jeho úsilí převzít po odcházející premiérce Therese Mayové vedení Konzervativní strany i vlády.

Předseda labouristů Jeremy Corbyn Trumpa obvinil z vměšování do britských záležitostí, starosta Londýna jej označil za do očí bijící příklad rostoucího ohrožení liberální demokracie.

Kandidáti, kteří chtějí ve funkci Mayovou vystřídat, již začali představovat své brexitové strategie. Britský ministr vnitra Sajid Javid, bývalá ministryně práce Esther McVeyová a exministr pro brexit Dominic Raab uvedli, že by Spojené království mělo s dohodou či bez ní z EU vystoupit podle současného plánu 31. října.

Britský ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart zdůraznil, že brexit bez dohody nechce a ministr zdravotnictví Matt Hancock poznamenal, že politici musí být upřímní ohledně kompromisů, jejichž cílem je dohodu prosadit v dolní komoře parlamentu. Ministr zahraničí Jeremy Hunt varoval před tvrdým přístupem k EU s tím, že by Brusel mohl vůči Spojenému království zavést reciproční opatření.

Předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn toto jeho vyjádření označil za „naprosto nepřijatelný zásah do demokracie naší země“.

Varianta odchodu bez dohody by přitom podle většiny ekonomů vedla k chaosu a způsobila by v Británii recesi, uvedla agentura AP.

Americký prezident v rozhovoru s The Sunday Times řekl: „Pokud nedostanete dohodu, jakou chcete. Pokud nedostanete spravedlivou dohodu, tak odejděte.”

Trump naznačil, že by Spojené království nemělo v rámci finančního vyrovnání, jak uvádí brexitová dohoda, zaplatit 39 miliard liber, všímá si britský zpravodajský web BBC. „Být na jejich místě, nezaplatil bych 50 miliard dolarů, to je velké číslo,“ řekl americký prezident.

Trump rovněž uvedl, že chce americko-britskou dohodu o volném obchodu uzavřít do několika měsíců po oficiálním odchodu Spojeného království z osmadvacítky.

V první den své návštěvy Británie má Trump soukromě poobědvat s královnou Alžbětou II., čeká ho také čaj o páté s princem Charlesem a jeho chotí Camillou a státní recepce v Buckinghamském paláci.

V Británii se ovšem řada obyvatel i politiků staví k Trumpově státní návštěvě značně kriticky. Jeremy Corbyn už oznámil, že se na protest proti prezidentově „misogynní a rasistické rétorice“ nezúčastní slavnostního banketu na jeho počest.

Labouristický starosta Londýna Sadiq Khan v neděli v příspěvku v nedělníku The Observer napsal, že amerického prezidenta považuje „za jeden z nejvíce do očí bijících příkladů rostoucí globální hrozby“. „Krajní pravice je po celém světě na vzestupu a ohrožuje naše těžce vydobytá práva a svobody a hodnoty, které definují naše liberální, demokratické společnosti posledních více než 70 let,“ uvedl. Od podpory Borise Johnsona si podle Khana americký prezident slibuje, že získá „spojence pro svůj program, který lidi rozděluje“. Londýnský starosta Trumpovi v příspěvku vyčetl také postoj ke změnám klimatu a obvinil ho z šíření strachu a falešných zpráv.

Reklama

Doporučované