Hlavní obsah

Trump: Evropa Ameriku dlouho využívala. Chce také dramaticky změnit WTO

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump

Reklama

22. 1. 13:36

Evropská unie nemá jinou možnost, než se Spojenými státy dojednat novou obchodní dohodu. Novinářům to dnes v Davosu řekl americký prezident Donald Trump. Avizoval také změny ve fungování Světové obchodní organizace (WTO), které označil za dramatické.

Článek

V úterý jednal Trump v Davosu se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a rozhovory s ní označil za dobré. Už dříve pohrozil, že by mohl uvalit cla na dovoz aut z EU. Finanční televizi CNBC po včerejší schůzce s von der Leyenovou řekl, že pokud unie se Spojenými státy žádnou novou dohodu neuzavře, bude „muset jednat“, a to formou „velmi vysokých cel na jejich auta a další výrobky“. To prý řekl i von der Leyenové.

Trump očekává dohodu

Dosavadní jednání s Evropskou unií Trump označil za náročná, Evropa ale podle něj Ameriku dlouho využívala. „„Máme už opravdu spoustu let obrovský deficit (zahraničního obchodu), s Evropou je to přes 150 miliard dolarů,“ řekl Trump. Dodal nicméně, že by byl velmi překvapen, kdyby nakonec musel cla zavádět.

Případná americká cla by se dotkla i České republiky. Výkonný ředitel českého Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl loni uvedl, že cla na automobilový sektor by potenciálně ohrozila až pětinu českého exportu v automobilovém průmyslu a až 25.000 pracovních míst.

Změny ve fungování Světové obchodní organizace

Trump rovněž avizoval změny ve fungování Světové obchodní organizace (WTO). Řekl to dnes před odletem z Davosu. Do Washingtonu přijede generální ředitel WTO Roberto Azevedo, podle Trumpa zřejmě už příští týden.

Prezident si na fungování WTO dlouho stěžuje a dává je do souvislosti s vysokými deficity, jichž Spojené státy dosahují v zahraničním obchodě. „Chystáme něco, co bude velmi dramatické,“ řekl Trump novinářům o připravované cestě Azevedoa do USA. Azevedo, který byl tiskové konferenci přítomen, řekl, že Spojené státy stejně jako WTO jsou připraveny o změnách jednat a pracovat na nich.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené