Hlavní obsah

Turecko soudí nepohodlné novináře, viní je z terorismu

Soud se 17 novináři obviněnými z terorismu kritizují mezinárodní organizaceVideo: AP

 

Reklama

24. 7. 2017 11:55

V Istanbulu začíná soud s novináři, které režim viní z terorismu. Někteří jsou ve vazbě již od loňského října. Organizace Novináři bez hranic proces označuje za snahu prezidenta Erdogana umlčet své kritiky.

Článek

V Istanbulu dnes začíná soud se 17 novináři opozičního tureckého deníku Cumhuriyet, jimž kvůli obviněním z terorismu hrozí až 43 let vězení. Organizace Novináři bez hranic proces označuje za politicky motivovaný útok režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na nepohodlné novináře. Proces ostře kritizují i další mezinárodní novinářské organizace.

Turecká policie loni v říjnu zadržela více než desítku novinářů a členů vedení listu Cumhuriyet, který patří k nejstarším deníkům v zemi. Podle prokuratury jsou podezřelí z napojení na kurdské separatisty a na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož vláda viní z červencového pokusu o puč.

Cumhuriyet zůstal v zemi jedním z posledních opozičních listů. Mnohá média kritická k Erdoganově vládě úřady už dříve uzavřely nebo jejich novináře pozatýkaly.

Bývalý šéfredaktor listu Cumhuriyet Can Dündar, který nyní žije v exilu v Německu, již byl loni v květnu v nepřítomnosti odsouzen za vyzrazení státního tajemství k pěti letům vězení. Spolu s ním byl odsouzen i vedoucí redakce Cumhuriyet v Ankaře Erdem Gül. Oba dostali tresty za zveřejnění fotografií a videa z ledna 2014 s vozy s nákladem tureckých zbraní určených syrským povstalcům.

Reklama

Doporučované