Hlavní obsah

Asadova vládní vojska se přesouvají na sever, turecká armáda útočila na civilní konvoj

středa 19:42

Video po útoku ve městě Ras al Ain. (Video: Reuters)

Na severu Sýrie pokračuje ofenziva turecké armády. V neděli turečtí vojáci pronikli hlouběji na syrské území a dostali pod kontrolu strategickou silnici M4 a několik měst. Kurdové v neděli dosáhli dohody s režimem Bašára Asada. Syrské vládní jednotky podle státních médií míří na sever země, aby „potlačily tureckou agresi na syrském území”. Kvůli turecké ofenzivě kromě stovek mrtvých na straně kurdsých bojovníků došlo i k obětem na civilistech a z opuštěného detenčního centra utekly stovky lidí s napojením na takzvaný Islámský stát.

Článek

Z hraničního pásma se stahují americké jednotky. Z uprchlického tábora, který kvůli ofenzivě Kurdové opustili, uteklo podle některých zpráv až 800 lidí, převážně manželek a dětí bojovníků organizace Islámský stát. Ministři zahraničí států Evropské unie dnes v Lucemburku jednají o zastavení vývozu zbraní do Turecka. Finský ministr Pekka Haavisto před jednáním novinářům řekl, že by se na tom „měly shodnout”.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Ofenziva má být zaměřena na kurdské milice YPG, které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát. Turecké armádě pomáhá hlavní proturecká povstalecká skupina v Sýrii, která si říká Národní armáda a která prohlásila, že s kurdskými bojovníky nebude mít slitování.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Rusko v Sýrii nechce zvažovat možnost střetu s Tureckem

  Moskva nechce zvažovat možnost, že by se ruští vojáci v Sýrii dostali do střetu s tureckou armádou. Podle agentury Reuters to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zdůraznil, že Rusko je s Tureckem v úzkém kontaktu.

 • EU vyzvala všechny členské státy, aby zastavily prodej zbraní Turecku

  Ministři zahraničí evropských států se dnes v Lucemburku jednomyslně shodli na odsouzení turecké ofenzivy v Sýrii. Agenturu AP o tom informoval španělský ministr zahraničí Josep Borrell. Všechny členské státy EU by podle závěrů schůzky rovněž měly skončit s dodávkami jakýchkoliv zbraní do Turecka.

 • Kurdové: Dohodu s Asadem zprostředkovalo Rusko

  Dohodu, na jejímž základě Bašár Asad poslal vládní jednotky na sever Sýrie, aby zastavily tureckou ofenzívu, podle kurdských politických lidrů zprostředkovalo Rusko. Podle nejnovějších zpráv zatím nedošlo k přímému střetu tureckých vojsk s Asadovými vojáky.

 • Petříček vyzval Turecko k zastavení vojenské akce v Sýrii

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes zopakoval tureckému velvyslanci, že prioritou Evropské unie je diplomatické řešení situace v Sýrii. Vyzval Turecko k zastavení vojenské akce. Uvedl to v komentáři, který ČTK poskytl tiskový odbor Ministerstva zahraničních věcí. S velvyslancem Petříček mluvil také o tom, že se nedaří omezit vojenské akce pouze na kurdské bojovníky, ale umírají i civilisté.

 • Turecko chystá útok na město Manbidž

  Prezident Erdogan oznámil, že Turecko je bezprostředně připraveno zaútočit na syrsko-kurdské město Manbidž. Záměrem Turecka je podle něj vrátit město do rukou arabské populace, která je jeho právoplatným vlastníkem. Manbidž leží asi 60 kilometrů jižně od města Kobane.

  Mapa k turecké ofenzivě na hranicích se Sýrií.

 • Státy EU jednají o zastavení vývozu zbraní do Turecka

  Země Evropské unie by se dnes měly shodnout na zastavení vývozu zbraní do Turecka, a to kvůli jeho vojenským operacím v Sýrii. Před jednáním ministrů zahraničí to novinářům řekl finský ministr Pekka Haavisto, jehož země Radě EU nyní předsedá. Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové bude na stole řada možností společné reakce EU a probírat se bude i to, jak by evropský blok mohl pomoci při očekávaném zhoršení humanitární situace v zemi.

 • Syrská armáda pronikla do města u hranice s Tureckem

  Syrská vládní vojska po dohodě se syrskými Kurdy pronikla do města Tall Tamir, které se nachází na severovýchodě Sýrie v blízkosti hranice s Tureckem a u strategicky významné dálnice. Informovala o tom dnes syrská státní agentura SANA. Obyvatelé města Tall Tamir podle agentury SANA syrskou armádu přivítali. Město, které se nachází zhruba 20 kilometrů od hranice s Tureckem, se nachází v blízkosti strategicky významné dálnice M4, jež spojuje východní a západní Sýrii. Turecká vojska v neděli oznámila, že dostala dálnici pod svou kontrolu.

 • Ministři zahraničí EU budou jednat o situaci v Sýrii

  Zahájení tureckých vojenských operací v Sýrii bude zásadním tématem pondělního jednání ministrů zahraničí států Evropské unie v Lucemburku. Unijní země dávají najevo rozhořčení a některé hovoří o možném zavedení sankcí vůči Ankaře.

  Očekává se, že tvrdý přístup bude prosazovat zejména Francie, která by chtěla o zavedení sankcí přesvědčit další státy na unijním summitu, jenž začíná ve čtvrtek.

 • Francie chce chránit své vojáky

  Francie v noci na pondělí ohlásila, že podnikne kroky s cílem zajistit bezpečí francouzským vojákům a civilním pracovníkům, kteří se aktuálně nachází na severovýchodě Sýrie. Paříž svá opatření avizovala po mimořádné schůzi Rady obrany a národní bezpečnosti.

  Francouzské jednotky patřily do mezinárodní koalice vedené USA, která v Sýrii a Iráku bojovala proti samozvanému Islámskému státu (IS). Francie poskytovala bojová letadla a také speciální jednotky, které podporovaly pozemní operace kurdských a arabských sil.

 • 14 mrtvých po útoku tureckých sil

  Sýrie sčítá mrtvé po útoku tureckého letectva u města Ras al Ain. Podle agentury Reuters zemřelo 14 lidí, včetně pěti civilistů. Dalších 10 lidí bylo zraněno. S odkazem na francouzskou reportérku z televize France 2 upozorňuje, že v konvoji byli kromě civilistů také zahraniční novináři.

  Ředitel SOHR Rami Abdulrahman uvedl, že terčem útoku byli civilisté, kteří přišli z města Kámišlí podpořit oblast ohrožovanou Turky.

  „Sýrie. Byli jsme v konvoji, na který se zaměřili turecké síly a jejich spojenci v Ras al Ain,“ napsala Stephanie Perezová z France 2 na Twitteru. „Náš tým je v pořádku, ale někteří kolegové jsou mrtví,“ uvedla novinářka.

  Zatím není jasné, o jaké novináře se jedná.

 • včera

 • Kurdové uzavřeli dohodu s Damaškem o rozmístění vojáků poblíž tureckých hranic

  Kurdská administrativa v severní Sýrii oznámila dohodu s damašskou vládou o rozmístění syrských jednotek poblíž hranic s Tureckem, aby mohla čelit ofenzivě Ankary.

  „Této dohody se syrskou vládou bylo dosaženo s cílem zabránit a čelit této agresi, aby syrská armáda mohla zaujmout pozice podél syrsko-turecké hranice na pomoc syrským demokratickým silám (SDF),“ uvedla kurdská vláda v prohlášení na své facebookové stránce.

  Kurdové v prohlášení uvedli, že tato dohoda má „připravit cestu k osvobození zbytku syrských měst okupovaných tureckou armádou, jako je Afrin“, což je většina kurdských enkláv na severozápadě.

 • Nikdo nepřicházel na pomoc. Syrští Kurdové nejspíš udělali dohodu s Ruskem o zásahu Asadových vojsk

  Podle ruské tiskové kanceláře RT syrští Kurdové dosáhli dohody s Ruskem o povolení vstupu Asadových vojsk do Kobani. Hassan, ministr obrany autonomní správy severní a východní Sýrie, uvedl, že by ruská a syrská vládní vojska mohla v neděli v noci vstoupit do měst Kobani a Manbidž, aby pomohla zvládnout tureckou ofenzívu.

  „Udělali jsme všechno, co jsme mohli,“ řekl. „Vyzvali jsme Západ i Arabskou ligu, ale nikdo nepřichází na pomoc, takže nemáme nikoho jiného než sebe, abychom bránili Kobani.“

  SDF ani Rusko zatím nepotvrdily, že taková dohoda existuje.

 • Erdogan: Útěk vězňů IS je dezinformace

  Turecký prezident Erdogan odmítl zprávy o tom, že by po tureckém útoku došlo k útěku vězňů Islámského státu v severovýchodní Sýrii. Informace označil jako „dezinformace” pro provokaci Západu.

 • Syrské a ruské jednotky míří na sever

  Jednotky syrské armády a ruské síly jsou podle informací Sky News Arabia na trase Džarábulus-Manbidž.

 • Erdogan: Jsme proti těm, kdo chtějí Sýrii rozdělit

  Turecká média informují o tiskovém prohlášení prezidenta Erdogana.

  „Nehlídáme území Sýrie. Stojíme proti těm, kteří chtějí Sýrii rozdělit a rozbít.“

 • Neudržitelná humanitární situace. Macron varuje Turecko

  Francouzský prezident Emmanuel Macron varuje Turecko. Jeho ofenziva podle něj představuje risk v podobě „vzniku neudržitelné humanitární situace“.

 • Petříček si předvolá tureckého velvyslance

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček si kvůli turecké ofenzivě v Sýrii předvolá v pondělí tureckého velvyslance, oznámil dnes na Twitteru. Před pondělním odletem na radu ministrů zahraničních věcí Evropské unie také zopakoval, že je pro diplomatické řešení.

  „V pondělí si předvolám tureckého velvyslance a poletím řešit situaci v Sýrii s celou EU. Jsem pro diplomatické řešení,” napsal Petříček. Ve čtvrtek po schůzce ústavních činitelů na Pražském hradě, které se zúčastnil, ministr uvedl, že Česká republika podporuje společnou reakci EU, která tureckou vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie odsoudila. Vyslovil také obavy o dopady ofenzivy na civilní obyvatele.

  Český premiér Andrej Babiš dnes po schůzce expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech před novináři tureckou operaci v Sýrii znovu odsoudil. Evropa podle něj kromě výzev a odsouzení vojenské akce neudělala nic. Babiš je přesvědčen o tom, že situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem světové mocnosti aktivně vyjednávaly.

 • Schiff: Trump zradil kurdské spojence a ohrozil naši bezpečnost

  Trumpova kapitulace v Sýrii je pohroma a může vést k obnově Islámského státu. Trumpovo impulzivní rozhodnutí stáhnout naše síly a zradit naše kurdské spojence způsobilo nekalkulovatelné poškození naší národní bezpečnosti a postavení ve světě, říká Adam Schiff.

Doporučujeme

Další zprávy