Hlavní obsah

Úřad navrhl u 39 politických stran zastavení činnosti nebo jejich rozpuštění

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Reklama

13. 11. 2019 9:25

Všechny strany jsou mimoparlamentní, o návrhu rozhodne Nejvyšší správní soud.

Článek

Kvůli porušení povinností transparentního hospodaření podal brněnský dohledový úřad vládě podnět k rozpuštění čtyř stran a pozastavení činnosti dalších 35, všechny jsou mimoparlamentní. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Linda Hrubešová. Rozpustit navrhl úřad Volbu lidu 21. století, Svobodnou občanskou samosprávu, uskupení PRO a Spravedlivou občanská společnost.

„Jedná se o další krok, který navazuje na nesoučinnost a nečinnost již pozastavených stran. Ve stanovené lhůtě nesplnily povinnosti, které vedly k pozastavení jejich fungování,“ uvedla Hrubešová o návrhu na rozpuštění.

Úřad písemně vyzval kabinet k podání návrhu na rozpuštění stran Nejvyššímu správnímu soudu. „Je to krajní možnost, ke které jsme nuceni přistoupit vzhledem k dlouhodobému nerespektování a porušování klíčových ustanovení zákona o sdružování v politických stranách ze strany zmíněných subjektů,“ uvedl člen vedení úřadu Jiří Navrátil.

Ve 35 případech úřad podal návrh na pozastavení činnosti. Týká se například Alternativy pro Česko, Republiky, Romské demokratické strany, Bloku pro islamizaci-Obrany domova, Patriotů, Sportovců, Sdružení pro republiku-Republikánské strany Československa Miroslava Sládka, ale také Slušných lidí, kteří vešli do povědomí narušením divadelní hry s náboženskou tematikou v brněnském divadle.

„Navržené strany a hnutí buď opakovaně neodevzdaly výroční finanční zprávu nebo po opakovaných výzvách a sankci ze strany úřadu dosud neoznámily internetovou adresu, na které může veřejnost sledovat pohyby na účtu pro příjem darů a státních příspěvků. V některých případech jde dokonce o kombinaci obou přestupků,“ zdůraznil Navrátil. Podle něj strany dostaly nejméně dvě pokuty, přesto to k nápravě nevedlo.

Úřad zahájil činnost v první půli roku 2017. Kontroluje hospodaření politických stran stran a hnutí. Zkoumá výroční zprávy, kampaně u voleb a projednává správní delikty, za které může ukládat sankce.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované