Hlavní obsah

USA zavádějí sankce proti 28 čínským firmám a úřadům kvůli utlačování Ujgurů

Foto: Profimedia.cz

Ujgurové.

Reklama

8. 10. 2019 8:05
aktualizováno • 8. 10. 2019 17:57

Spojené státy zavádějí sankce proti 28 čínským bezpečnostním úřadům i komerčním podnikům, včetně předního výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision, kvůli účasti na porušování práv muslimské menšiny Ujgurů. Uvedly to dnes tiskové agentury s odvoláním na dokument ministerstva obchodu Spojených států.

Článek

Porušování lidských práv se podle Spojených států týká i dalších menšin žijících v Číně, například Kazachů.

„Těchto 28 organizací se podle vlády Spojených států zabývá činností odporující zahraničně politickým zájmům USA. Tyto organizace jsou zapleteny do porušování lidských práv, které Čína uskutečňuje proti Ujgurům, Kazachům a dalším zástupcům muslimské menšiny,“ citovala agentura TASS z dokumentu.

Jak upozorňuje hlavní makléř společnosti Patria Finance, Spojené státy poprvé uvalily sankce na konkrétní čínské firmy výslovně pro porušování lidských práv. „U osmi z 28 zasažených firem se Amerika ohrazuje proti tomu, že porušují lidská práva. Jak Hikvision, tak ta další firma, která vyrábí kamery (Zhejiang Dahua Technology), tvoří třetinu globální produkce kamer, takže to má poměrně velký dosah.“

Američtí představitelé podle agentury Reuters uvedli, že oznámení o sankcích nesouvisí s obnovením obchodních rozhovorů s Čínou. Podle makléře Patria Marka Trúchly by se ho ani nijak nemělo dotknout: „Už jsme docela zvyklí, že Amerika vede s Čínou takové rétorické výměny. Ale začíná to být ostřejší. Amerika v noci dala na blacklist 28 firem. A Čína se dopoledne vyjádřila, že odplata na sebe nenechá dlouho čekat.“

Společnosti figurující na černé listině nesmí nakupovat součástky a díly od amerických podniků bez souhlasu americké vlády.

Hikvision, plným názvem Hangzhou Hikvision Digital Technology Co., Ltd., se označuje za největšího výrobce sledovacích kamer na světě, tržní hodnota společnosti činí přibližně 42 miliard dolarů (asi 987 miliard Kč).

Na burze se ohlášení sankcí neprojevilo výrazně. „Ráno čínské akcie orevíraly v záporu, ale ne zásadním. Evropa startovala zelená. I s těmito zprávami v zádech se držela blízko nuly. Když se rétorika začala vyhrocovat, tak teprve začaly akcie klesat. Ten zásadní pokles, který přišel na DAXu, měl spíš na svědomí brexit než americko-čínská válka,“ hodnotí makléř.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené