Hlavní obsah

V Benátkách má dnes světovou premiéru další film o princezně Dianě

Foto: Profimedia.cz

V hlavní roli filmu Spencer o princezně Dianě se představí americká herečka Kristen Stewartová.

Reklama

3. 9. 2021 14:25

Ve středu začal v Benátkách 78. ročník mezinárodního filmového festivalu. Na zahajovacím večeru dostal Zlatého lva za celoživotní dílo italský komik Roberto Benigni, autor Oscarem oceněného snímku Život je krásný z roku 1997.

Článek

Ve světové premiéře se dnes odpoledne představí jeden z nejočekávanějších snímků letošního ročníku festivalu, film Spencer chilského režiséra Pabla Larraína v hlavní roli s herečkou Kristen Stewartovou.

Film sleduje princeznu Dianu tři dny o Vánocích, kdy se členka královské rodiny rozhodne ukončit manželství s princem Charlesem. „Myslím, že někteří lidé to možná špatně pochopí,“ cituje režiséra Larraína britský The Guardian. „Než se půjdou podívat na film, jako je Spencer, řeknou si: ‚Teď pochopíme, kým byla.‘ Ne! Tak to není. To není ten správný film. O to nám nejde! Snažíme se jen pracovat s čímkoliv, co (Diana) představovala, a vytváříme kolem toho pohádku. To je to, co hledám. Uvidíme, jestli to bude fungovat,“ okomentoval svůj film režisér.

Již teď se nicméně hovoří o tom, že by hlavní představitelka Stewartová mohla být za svůj výkon nominovaná na Oscara. „Už dlouho jsem nebyla tak nadšená nějakou rolí,“ uvedla herečka pro magazín InStyle. „Je to jeden z nejsmutnějších příběhů, jaký kdy existoval. Já nechci Dianu jen hrát, chci ji zcela poznat,“ dodává.

Dalšími očekávanými snímky jsou adaptace sci-fi románu Franka Herberta Duna v režii Denise Villeneuva, dále středověké drama oscarového režiséra Ridleyho Scotta The Last Duel a film na pomezí hororu a thrilleru Last Night in Paris od režiséra Edgara Wrighta.

Festival zahájil soutěžní film Madres Paralelas (Paralelní matky) španělského režiséra Pedra Almodóvara. Ten následně získal nejen převážně pozitivní hodnocení kritiků, ale i devítiminutový potlesk vestoje, píše britská BBC. Na tiskové konferenci v den zahájení autor uvedl, že jeho nový snímek se zaměřuje na trochu jiný typ žen, než jaké figurovaly v jeho předchozí tvorbě. „Dnes mě daleko více zajímají nedokonalé matky. Namísto toho matky, o kterých jsem dříve točil, se podobaly mojí matce a dalším ženským figurám, jež mě vychovávaly. Byly to ženy, které mi jako dítěti připadaly všemocné,“ uvedl Almodóvar.

Předsedou hlavní poroty letošního ročníku je jihokorejský režisér a autor úspěšného snímku Parazit Pong Čun-ho. Ten na zahajovacím ceremoniálu uvedl, že uplynulý rok byl pro filmovou tvorbu kvůli epidemii covidu-19 velice obtížný. „Covid-19 ale brzy zmizí a filmy tady s námi zůstanou navždy,“ dodal. Po jeho boku dále zasedne vítězka americké filmové akademie režisérka Chloé Zhaoová, italský režisér Saverio Costanzo, německý režisér Alexander Nanau a herečky Virginie Efirová, Cynthia Erivová a Sarah Gadonová. Soutěžit o ocenění Zlatého lva bude 21 filmů. Další desítky se představí mimo soutěž.

Letos se do Benátek vrátí hvězdy světové kinematografie, které přijedou představit osobně svá díla. Minulý rok to nebylo kvůli epidemickým omezením možné.

Na festivalu budou také uvedeny čtyři snímky v české koprodukci. Jedná se o film Nezanechat stopy polského režiséra Jana P. Matuszyńského, který bude soutěžit o hlavní cenu, a také snímky, jež se představí v kategorii Horizonty – Zázrak bulharského režiséra Bogdana George Apetriho a Cenzorka od slovenského tvůrce Petera Kerekese. V samostatné přehlídce Giornate degli Autori bude uveden film v italsko-české koprodukci Il Palazzo (Palác) od Federiky Di Giacomové.

Benátský festival je nejstarší filmovou přehlídkou na světě. Podle odborníků se v posledním desetiletí kvalita festivalu velmi zvýšila a filmy uvedené či oceněné v Benátkách bodovaly i v dalších mezinárodních soutěžích.

Reklama

Doporučované