Hlavní obsah

V Krkonoších hrozí laviny. Horská služba zvýšila stupeň nebezpečí

Lyžaři a turisté by podle záchranářů měli být velmi opatrní a volit bezpečné trasy.

Horská služba varuje, že v některých případech existuje možnost samovolného uvolnění lavin. Nebezpečí je na stupni – značné.

Článek

V Krkonoších od čtvrtka platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové mezinárodní stupnice. Důvodem je vydatné sněžení, silný vítr a střídání teplot v posledních dnech.

„Za posledních 24 hodin napadlo 25 centimetrů nového sněhu. Sníh padal na ledovou krustu, za působení silného nárazového severozápadního větru (v nárazech až 30 m/s), který přemístil sníh na závětrné svahy. Zde se mohou vyskytnout laviny deskové. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,“ stojí v upozornění Horské služby.

Silvestrovské rachejtle vystřídaly vzácné lednové bouřky. (Video: Petr Dvořák, Seznam.cz)

Lyžaři a turisté by podle záchranářů měli být velmi opatrní a volit bezpečné trasy. Třetí stupeň by měl platit i v pátek. Během čtvrtka téměř po celých Krkonoších platí také varování před silným větrem. Kvůli silnému větru není v provozu ani úsek lanové dráhy z Růžové hory na Sněžku.

Podle předpovědi meteorologů by ve čtvrtek mělo být postupně zataženo až oblačno a na většině území sněhové přeháňky, na horách četnější. Večer má srážek a oblačnosti ubývat. Nejvyšší denní teploty se budou pohyboval od minus tří stupňů Celsia do nuly, v 1 000 metrech na horách má být kolem minus sedmi stupňů. Kvůli silnému větru se mohou od 600 metrů tvořit sněhové jazyky a nad 800 metrů i závěje.

Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1 415 metrů bylo ráno minus 11 stupňů Celsia, silná mlha a v okolí ležel více než metr sněhu. Vítr dosahoval v nárazech na hřebenech hor rychlosti přes 70 kilometrů v hodině.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Severokorejský velvyslanec v Římě požádal Itálii o azyl

    Severokorejský velvyslanec v Římě požádal Itálii o azyl pro sebe i pro svou rodinu. Poslední obdobný případ se udál v srpnu 2016, kdy zástupce velvyslance Severní Koreje v Británii uprchl do Jižní Koreje i se svou rodinou. Čo Song-ki je nyní „pod ochranou“ italských úřadů „na bezpečném místě“. Diplomat byl úřadem pověřen do 20. listopadu loňského roku. Žádost o azyl italské úřady přijaly minulý měsíc. Jihokorejská média píší o „nejmenované západní zemi“. Osmačtyřicetiletý Čo Song-ki úřad velvyslance vykonával od října 2017. Řím předtím na protest proti jadernému testu KLDR vypověděl předchozího severokorejského ambasadora.

  • V troskách domu v Magnitogorsku už se našlo 37 mrtvých

    Počet obětí, které byly nalezeny v troskách zřícené obytné budovy v Magnitogorsku, vzrostl na 37. Čtyři obyvatelé domu se stále pohřešují. S odvoláním na úřady o tom dnes informovala agentura TASS.

    Ruští záchranáři prohledávali sutiny celou noc. Ve městě, které leží 1 400 kilometrů jihovýchodně od Moskvy, panuje mrazivé počasí, v noci teploty dosahují kolem minus dvaceti stupňů Celsia.

    Nejpravděpodobnější příčinou neštěstí je podle úřadů únik a následný výbuch plynu. Podle ministerstva pro mimořádné situace hledání zbylých obětí komplikuje fakt, že záchranáři nevědí, na jakém místě by se mohli nacházet. Z bezpečnostních důvodů pátrají jen v části sutin. Na jiných místech totiž hrozí, že by se mohla zřítit další patra budovy.