Hlavní obsah

V menších městech se protestovalo proti premiéru Babišovi

Foto: ČTK

Lidé protestující proti Babišovi.

Reklama

16. 12. 2019 22:06

V mnoha menších městech Česka se v pondělí v podvečer sešly desítky až stovky lidí na demonstracích za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO). V úterý večer se lidé znovu sejdou v Praze, ve čtvrtek se demonstrace přesunou do 13 krajských měst.

Článek

Protestní akce svolal spolek Milion chvilek, dnes se podle organizátorů mělo zapojit více než 200 měst a obcí. Demonstrace byly poklidné, zpívaly se i koledy.

Asi 100 až 150 lidí bylo podle pořadatelů v Domažlicích. Lidé nejen poslouchali řečníky, ale také s nimi diskutovali. K většímu zapojení do politiky, veřejného života a k zájmu o veřejné dění vyzvala účastníky Jana Filipová z Kolovče. Žena Babiše žalovala kvůli výroku o demonstrantech. Soud nepravomocně rozhodl o omluvě, premiér se proti verdiktu odvolal. Podle nepravomocného rozhodnutí soudu se jí má premiér omluvit za své výroky o tom, že byli demonstranti na loňských protestech proti vládě zaplacení. Na odvolací jednání se stále čeká.

+1

Lidé v Táboře skandovali větu „Je to zloděj“, jeden muž držel poutač s portrétem premiéra a nápisem „Odmítám vás“, na jiném byl nápis „Demisi“. Promluvili učitel Jiří Kálal, překladatel Ladislav Nagy, ekolog Jan Piňos či starokatolický kněz Alois Sassmann. V Berouně vystoupili mimo jiné politolog Vratislav Doubek nebo ředitel Transparency International David Ondráčka.

Řečníci v Čelákovicích připomínali myšlenky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka o demokracii. V rukou drželi transparenty vyzývající premiéra k odstoupení, k vidění byl třeba i poutač s nápisem „Ježíšku, prosím o svědomí a páteř pro Bureše“. Ve Vyškově na jihu Moravy účastníci uspořádali „poslední zvonění“, zvonky a klíčky tak dali premiérovi najevo své přání, aby odstoupil.

Demonstranti na Vysočině kritizovali i pravicové politické strany, vyčítali jim nejednotnost. Podle Jiřího Doležala, který protesty organizuje ve Velkém Meziříčí na Žďársku, je neschopnost opozičních stran domluvit se důvodem, proč někteří lidé dali ve volbách hlas Babišovi. V Děčíně v Ústeckém kraji zase lidé vyjádřili i svou nespokojenost se současným děčínským primátorem Jaroslavem Hroudou (ANO).

Organizátoři z neformálního sdružení občanů Opavska Milion chvilek Opava vyzvali zase regionální politiky z hnutí ANO, aby se podle svých možností uvnitř hnutí zasadili o změnu ve funkci premiéra. Opavskou výzvu adresovali jmenovitě poslanci Pavlu Juříčkovi, opavskému primátorovi Tomáši Navrátilovi a jeho náměstkovi Igoru Hendrychovi.

Kuriózní byla demonstrace v Přerově v Olomouckém kraji, konala se na stejném místě jako vánoční akce pro děti pořádaná za generální podpory někdejší Babišovy skupiny Agrofert.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované