Hlavní obsah

Vláda schválila rozpočet 2021. Chce se zadlužit o 320 miliard korun

Foto: vlada.cz

Ministryně financí Alena Schillerová

Reklama

19. 10. 2020 18:36

Po letošním schodku až 500 miliard korun se chce vláda zadlužit o dalších 320 miliard korun.

Článek

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Informovalo o tom Ministerstvo financí. Návrh počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociální dávky a s růstem investic.

Národní rozpočtová rada, opoziční politici i řada ekonomů návrh rozpočtu kritizují. Na návrhu se neshodlo ani jednání tripartity. Naopak prezident Miloš Zeman návrh podpořil. Sněmovna by měla finálně schvalovat státní rozpočet po 15. prosinci, tedy nejspíše ve středu 16. prosince.

Celkové příjmy rozpočtu by měly činit včetně peněz z EU 1,487 bilionu korun a výdaje 1,807 bilionu korun. Rozpočet podle MF také počítá s s pětiprocentní úsporou provozních nákladů státu. Návrh rozpočtu naopak neobsahuje dopady možného zrušení superhrubé mzdy.

Sněmovna schválila v červenci zvýšení letošního schodku rozpočtu na 500 miliard korun kvůli dopadům šíření koronaviru. Původně ministerstvo naplánovalo pro letošní rok schodek 40 miliard korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí. Schodek rozpočtu je neúměrně vysoký a pravděpodobně bude kvůli dopadům pandemie a očekávaným daňovým změnám vyšší než schválených 320 miliard korun a spíše se může přiblížit výsledku letošního státního rozpočtu, soudí analytici.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované