Hlavní obsah

Vodárenský tunel u Českých Budějovic je bezpečný, potvrdila kontrola

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

5. 4. 13:40

Jihočeský vodárenský svaz (JVS) zkontroloval po deseti letech téměř kilometr dlouhý podzemní tunel ve Straňanech na Českobudějovicku. Objevilo se několik menších průsaků, ale bezpečný provoz to neohrožuje.

Článek

„Vodárenský tunel spojuje římovskou přehradu s úpravnou vody v Plavu. JVS musel kvůli kontrole vypustit ze štoly vodu, plavská úpravna tak byla závislá na náhradním zdroji z řeky Malše u Vidova,“ sdělil provozní náměstek ředitele JVS Michal Míček.

Při dvoudenní odstávce zkontrolovali vodohospodáři betonovou štolu s dvoumetrovým průměrem. „Stav štoly je i po více než čtyřiceti letech provozu velmi dobrý. Při kontrole se sice objevilo několik menších průsaků, ale podle odborníků se nejedná o poškození, která by bylo třeba opravovat dříve než za deset let. Její bezpečný provoz tedy není během dalších let ohrožený,“ řekl Míček.

JVS kontroluje štolu jednou za deset let. Nejdřív se z ní musí vypustit voda, což trvá asi osm hodin. „Řeší se dvě věci současně – udržení bezpečných dodávek pitné vody do soustavy a průzkum zajímavého technického díla,“ uvedl vodohospodář František Rytíř, který se kontroly účastnil potřetí.

Přivaděč z přehrady byl kvůli kontrole mimo provoz. Plavská úpravna byla závislá na náhradním zdroji surové vody z řeky Malše u Vidova. Kvalita pitné vody při odstávce ale podle JVS vyhověla normám.

Samotná kontrola přivaděče zabrala necelých pět hodin. Když se voda vypustí, musí se nechat štola asi dvě hodiny vyvětrat, až pak se může dovnitř. Tunel se razil ve skále v letech 1974 až 1978. Zhruba polovina je vystlaná ocelovým plechem silným jedenáct milimetrů, zbytek je železobetonový. Případné úniky vody do podloží sledují tři monitorovací vrty nad tunelem.

Jihočeská vodárenská soustava měří přes 550 kilometrů, vodu z ní pije a používá na 400.000 Jihočechů, víc než polovina obyvatel kraje. JVS je největším producentem pitné vody na jihu Čech. Spotřeba pitné vody, kterou dodává JVS městům a obcím, klesla loni meziročně o více než 300.000 metrů krychlových na 15,8 milionu metrů krychlových. Dodávky klesly po čtyřech letech pod 16 milionů metrů krychlových. Nižší dodávky ovlivnila mírná zima i koronavirus. Tržby klesly o více než šest milionů Kč.

Svaz zásobuje přes 150 měst a obcí, z nichž ale některé provozují i vlastní zdroje vody. Vlastníkem svazu je 266 obcí a měst. V roce 2019 měl svaz výnosy 377 milionů Kč, náklady 378,2 milionu. JVS skončil podle výroční zprávy předloni ve ztrátě 1,1 milionu Kč.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované