Hlavní obsah

Vokřál v čele. V Brně vytvořilo 12 z 18 zastupitelů za ANO nezávislý klub

Foto: Seznam Zprávy

„Dlouho se spekulovalo, kolik bývalých členů hnutí je schopno komunikovat, a toto je jasná odpověď, že 12 lidí vytvořilo kompaktní klub, který je ochoten a schopen pracovat společně bez nějakých eskapád,“ uvedl Vokřál.

Reklama

20. 10. 2020 12:24

Celkem 12 z 18 zastupitelů zvolených za hnutí ANO do brněnského zastupitelstva vytvořilo samostatný klub nezávislých zastupitelů. V čele je exprimátor Petr Vokřál, který z hnutí letos odešel kvůli sporům v brněnské organizaci.

Článek

Celkem 12 z 18 zastupitelů zvolených za hnutí ANO do brněnského zastupitelstva vytvořilo samostatný klub nezávislých zastupitelů. Dnes to na jednání zastupitelstva řekl bývalý místopředseda hnutí ANO a exprimátor Brna Petr Vokřál, který z hnutí letos odešel kvůli sporům v brněnské organizaci. Posléze hnutí brněnskou organizaci zrušilo a nyní buňku vytvoří znovu.

Hnutí ANO před dvěma lety vyhrálo v Brně volby, ale skončilo v opozici. Mělo 18 zastupitelů, kteří ale po zrušení organizace letos v půli roku pozbyli členství v hnutí. Dvanáct zastupitelů v čele s Vokřálem a bývalou předsedkyní brněnské organizace a starostkou Králova Pole Karin Karasovou vytvořilo nový klub nezávislých zastupitelů, šest zastupitelů zůstalo v původním klubu. V této šestici je například Jiří Faltýnek, syn místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, místostarostka Brna-Černovic Šárka Korkešová nebo místostarosta Brna-sever David Aleš. Právě Faltýnek nebo Korkešová byli zmiňováni při řešení sporů v brněnských organizacích před Vokřálovým odchodem.

Vokřál se do hnutí vracet nehodlá, podobně to vidí i Karasová, která si přihlášku nepodala. Někteří z 12 členů nezávislého klubu podle nich přihlášku do obnovované brněnské organizace podají, zbývající dva roky volebního období ale setrvají už v nezávislém klubu bez ohledu na případné přijetí zpět do ANO. Vokřál uvedl, že klub vznikl po třech až čtyřech měsících debat po zrušení brněnské buňky.

„Dlouho se spekulovalo, kolik bývalých členů hnutí je schopno komunikovat, a toto je jasná odpověď, že 12 lidí vytvořilo kompaktní klub, který je ochoten a schopen pracovat společně bez nějakých eskapád,“ uvedl Vokřál. Připomněl, že klub je v opozici. „Musíme dva roky plnit opoziční politiku, na druhé straně se chceme jako vždy konstruktivně stavět k věcem, protože mezi sebou máme starosty, jako například paní Karasovou. Chceme být aktivní a do budoucna se uvidí,“ řekl Vokřál.

Vokřál již dříve uvedl, že pokud se rozhodne pro politiku, mohl by zvážit sněmovní volby v příštím roce, ale nejvíce tíhne k volbám komunálním v roce 2022. Za jaký subjekt by to bylo, zatím neví. Na dotaz, zda by ještě mohl působit v hnutí ANO, odpověděl, že o tom zatím neuvažuje.

Do brněnského ANO podalo přihlášku asi 100 lidí, uvedl už dříve předseda jihomoravské organizace Lubomír Wenzl. Krajské předsednictvo podle něj projedná přihlášky koncem října.

Vokřál opustil ANO v červnu kvůli sporům v brněnské organizaci, kde chtěl zrušit několik místních buněk kvůli možnému napojení některých lidí na různé kauzy. Předsednictvo ANO nejprve organizace zrušilo, později rozhodnutí změnilo. Vokřál pak z hnutí odešel. Po jeho odchodu předseda ANO a premiér Andrej Babiš navrhl zrušení celé brněnské organizace a předsednictvo jeho návrhu vyhovělo. Babiš uvedl, že v hnutí nechce lidi, kteří by mohli být napojeni na pochybné kauzy. Je to například případ Stoka, jejímž hlavním aktérem je bývalý člen ANO Jiří Švachula. Podle obžaloby byl hlavním strůjcem korupce při zadávaní veřejných zakázek na radnici Brna-střed. Případ nyní projednává soud.

Do ANO Vokřál vstoupil v roce 2014, kdy byl volebním lídrem a kandidátem hnutí na brněnského primátora, kterým se po volbách stal. Vyhrál i volby v roce 2018, kdy dohodl koalici. Nakonec ale skončilo ANO v opozici kvůli tomu, že se na spolupráci dohodly jiné strany. Od roku 2015 byl Vokřál místopředsedou hnutí.

Reklama

Doporučované