Článek
Dotazy na jména členů vlády zatím zástupci vznikající koalice ANO, SPD a Motoristů veřejně nekomentují, obrysy jsou ale už z informací ze zákulisí známé. Největší diskuze byla v posledních týdnech kvůli údajným rasistickým příspěvkům na sociálních sítích kolem motoristy Filipa Turka, který má usednout na Ministerstvo zahraničí.
Motoristé na něm podle posledních vyjádření trvají. Že předseda ANO a pravděpodobný premiér Andrej Babiš jeho jméno ponese na Hrad, nyní naznačuje také poslanec ANO Radek Vondráček. Sám by mohl usednout do čela resortu spravedlnosti. „Kdybych na to nebyl vhodný, nemohl bych čtyři roky dělat stínového ministra,“ konstatuje. V rozhovoru pro Seznam Zprávy mluví mimo jiné i o programu rodící se vlády.
Kolem Filipa Turka se objevují další sporné záležitosti. Vedle údajných rasistických příspěvků nyní vyšly najevo problémy kolem jeho byznysu s auty, který měl podle Seznam Zpráv provozovat bez živnostenského oprávnění. Nespatřujete ve všech těch kauzách reputační problém pro Turka jako možného šéfa diplomacie?
Opakovaně jsem řekl, že připomínky jsou vážné, ale v první řadě se s tím musí vypořádat náš koaliční partner a my to respektujeme.
A vypořádává se s tím zatím podle vás?
Mám pocit, že ta kauza už kulminovala, že všechny informace jsou známé. Respektujeme nominace Motoristů a v tomto duchu bude odeslán… nebo v tomto duchu se předseda Andrej Babiš obrátí na pana prezidenta. A pak je to samozřejmě mezi nimi. První odpovědnost i podle koaliční smlouvy má předseda koaliční strany, koho nanominuje, což je Petr Macinka.
Andrej Babiš před několika týdny říkal, že musí Motoristé vše vysvětlit a vyřešit. To podle vás tedy dělají dostatečně?
Ještě se stále pohybujeme v tom časovém úseku, kdy mají prostor a my jsme jim ten prostor dali. Myslím si, že férově.
Když dáme stranou Turkovy kauzy, jsou jeho zkušenosti v oblasti diplomacie dostatečné na to vést ministerstvo?
Tady nemusím chodit daleko, vezměme si osobu pana Lipavského, kterého prezident Zeman avizoval, že nebude jmenovat právě pro absolutní nezkušenost a dokonce nedostatečné vzdělání v této oblasti. A on čtyři roky funkci vykonával. Řekněte mi, jaká jsou kritéria pro vykonávání této funkce.
Já se na to ptám vás. Jinými slovy, je to tedy tak, jak řekl i pan Turek: „Když to zvládl Lipavský, zvládnu to taky?“
To je krásná věta. V každém případě škola na ministry neexistuje. Není podmínkou, že by ministrem zahraničí musel být bývalý diplomat, ani v Čechách to tak nebylo vždy.
Je pravděpodobné, že budete ministrem spravedlnosti?
Je tam vnitřní debata, počkejte si.
A máte dva kandidáty nebo víc?
K tomu se nebudu vyjadřovat. Nerad mluvím o sobě normálně a ještě o to méně v této souvislosti.
Agendou k tomu máte blízko, tak chtěl byste být ministrem?
Kdybych na to nebyl vhodný, nemohl bych čtyři roky dělat stínového ministra spravedlnosti. My jsme to brali poměrně vážně tu stínovou vládu, ale je pravda, že se zajímám i o tu zahraniční agendu.
Naznačujete, že by ještě mohlo dojít k výměně a vy byste byl navržen jako šéf diplomacie namísto Turka?
Nic takového se v současné době neprojednává.
Priority vlády
V programovém prohlášení se mimo jiné zavazujete, že vláda nepřijme euro ani nepodnikne kroky k jeho zavedení. Jak se v tom případě postavíte k referendu o euru, které může přece dopadnout kladně? Tomio Okamura už mluvil o tom, že například referendum o euru by právě mohlo být prosazeno.
Připomenu, že jsme ve skončeném volebním období jako hnutí ANO navrhli referendum o euru, ale formou zvláštního samostatného ústavního zákona. Tak by to mělo být provedeno. My už opravdu snad deset let předkládáme návrh ústavního zákona o celostátním referendu, hodně na tom odpracovala Helena Válková.
Jsem přesvědčen, že to bude jeden z prvních zákonů, který zase předložíme. Chápu, že horní komora má jiný názor na tu věc, ale zkusíme přesvědčit naše kolegy, že je to díra v ústavě. V referendu se může rozhodovat o výčtu otázek, ale na zásadní otázky, které zasahují do mezinárodních smluv, musí být samostatný zákon a tam jsme partnerům řekli, kde je to pro nás nepřekročitelné a kde se můžeme o něčem bavit. Vláda si jasně dala do prohlášení, že euro nemá smysl nyní přijímat a je to čistě politické gesto a za této situace chceme českou korunu. To je dostatečně silné prohlášení.
Ale současně chcete korunu zakotvit do ústavy, píšete, že nepodniknete kroky k přijetí eura, to je trochu jako byste už počítali s tím, že případné referendum dopadne záporně.
To je prohlášení vlády a my nemáme ještě na stole konkrétně legislativní text, to jsou nyní teze, které musíme nějakým způsobem přetavit v zákon. Rád u té debaty budu.
Součástí koaliční smlouvy má být rovněž dohoda o obsazení funkce předsedy Poslanecké sněmovny, přičemž pozice náleží SPD a kandidátem budoucí koalice je Tomio Okamura. Je tam taková nedůvěra napříč stranami vznikající vlády i vaším klubem, zda podpoří předsedu Okamuru, že jste si to museli dávat do smlouvy?
Je to součást celkového uspořádání, je to třetí nejvyšší ústavní funkce a samozřejmě, když si to SPD vyjednala, tak to má v koaliční smlouvě, protože to má velkou váhu.
Ale volba je tajná, nejde takový závazek trochu proti tomu?
Volba je tajná, to je podstata personálních voleb ve Sněmovně. To nemá s koaliční smlouvou nic společného.
















