Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
Sociální demokracie, zdaleka nejstarší strana u nás, vážně uvažuje, že se do podzimních voleb pustí na kandidátních lístcích hnutí ANO. Neinformovalo o tom vedení partaje, ale expremiér Vladimír Špidla ve varovném dopise svým spolustraníkům. Předsedkyně Jana Maláčová sice už vede kampaň, ale v téhle věci zatím mlčí jako hrob.
Vladimír Špidla (premiér za ČSSD v letech 2002-2004 a pozdější eurokomisař) uvádí, že „snaha dostat sociální demokraty do Sněmovny za každou cenu je extrémně riziková a sociálnědemokratickou stranu může nevratně poškodit“. Umístění jednotlivců na kandidátky ANO by podle něj byla „strategická chyba, která ohrožuje existenci strany, kterou nezničily ani nejpohnutější okolnosti“, a měla by o něm rozhodnout celá strana, ne jen její grémium.
Je zdroj Špidla skutečně dobře informovaný? Dojde k last-minute dohodě a levicové hvězdy obohatí kandidátku politického hnutí sedmého nejbohatšího Čecha, čas od času kritizovaného kvůli mzdám a podmínkám zaměstnanců? Bude se Josef Boleslav Pecka-Strahovský, zakladatel Sociálně demokratické strany českoslovanské, obracet ve svém chicagském hrobě? Samé otázky. Ale na některé se dá - v podmiňovacím způsobu - odpovídat už dnes.
Špidla se obává o osud partaje, ne o letošní výsledek. Ten je pro něj vedlejší, rozhodující je očekávaný „boj proti novodobému fašismu a moci velkého kapitálu“, pro který sociální demokracie potřebuje „mít moc založenou na silném ukotvení ve společnosti, hlubokých spojenectvích a sebedůvěře“ a „získání takové moci je nutně během na dlouhou trať“. Špidla, braný jako prototyp tradičního sociálního demokrata, uvažuje v měřítcích ideologie. Jako by spolu s Masarykem doufal, že svět zase jednou „půjde doleva“.
Politický projekt pragmatického populisty Andreje Babiše je s takovým pohledem neslučitelný. Je vlastně div, že lidé jako Špidla přečkali v ČSSD léta, kdy sociální demokraté v koalici s ANO vládli. Na což - a na další své vlastní chyby - strana doplatila svou marginalizací. Kdyby se pokusila o alianci s Babišem do třetice, může se lehce stát, že by to neskončilo návratem jednotlivců do poslaneckých lavic, ale hlubším a možná konečným úpadkem. Doprovázeným posměšky o tom, že jen hlupák se o stejná kamna spálí… třikrát.
SocDem by tentokrát do spojenectví s ANO nevstupovala jako rovnocenný partner, ale jako doplněk, možná rovnou řekněme jako podřízený. Žádné „ČSSD bude ve vládě hrál roli silné levicové strany“, jak pravil Jan Hamáček, když straníci v referendu schválili druhou koalici s Babišem. V roce 2018 to znělo jakž takž věrohodně. V roce 2025 by postup, před kterým bije na poplach Špidla, působil spíš jako zoufalé úsilí dostat aspoň nějaké jméno k moci a parlamentní tribuně. K úsudku, že spojenectví SocDem s ANO by vyznívalo účelově, a ne autenticky, není nutné si rovnou osvojit Špidlovy názory.
Dobře, účel SocDem by byl jasný. Rozhodně jasnější než to, jak by „naředění“ kandidátních listin sociálními demokraty prospělo hnutí ANO. Voličů SocDem je relativně málo a těch, kteří by kvůli dejme tomu Lubomíru Zaorálkovi házeli do uren lístky ANO, ještě méně. Sociální demokracie byla v uplynulém desetiletí Babišem vyluxována, takže s výsledkem ANO by tváře z Lidového domu prakticky nehnuly - navíc když uvážíme teoretickou možnost, že by některé příznivce ANO mohly odradit.
Kromě toho, kandidáti ANO by ve skutečnosti nemuseli brát výsadek SocDem jako posilu, ale jako konkurenci. ANO chodilo do parlamentních voleb samo, tohle by byla novinka a potenciální komplikace. Vysvětlovat voličům, „jak to vlastně myslíte“ a „kdo co tedy slibuje“ by musela nejen ČSSD, ale i ANO. Při pohledu na dlouhodobé volební preference nemají Babiš a spol. takové experimenty moc zapotřebí. Tím spíš, že po vyhlíženém vítězství by se museli o moc - alespoň střípkem - dělit.
Příští Sněmovna bude nejspíš méně předvídatelná než ta dosavadní. Vyplývá to ze strategie nenechat odevzdané hlasy propadnout, rozhodně ne v takovém množství jako v roce 2021. Proto se na bázi KSČM zformovalo hnutí Stačilo!, proto SPD vstřebává kandidáty Trikolóry, Svobodných a PRO. Proto se Piráti dávají dohromady se Zelenými. A proto se SocDem - podle Špidly - chystá nastoupit do výtahu ANO. Ještě zbývá sledovat, kam se vrtne Šlachtova Přísaha, která je podle průzkumů také pod pětiprocentní hranicí.
Jestli se sjednocené výtahy - typu Okamurova Jo! - zastaví až ve Sněmovně, přivezou do ní pestrá společenství stran i lidí. A může se brzy ukázat, že svou autonomní politiku dělá a svou značku si buduje víc partají, než se před volbami zdálo. Každý bude chtít být viděn, každý bude mít své zájmy a bude obsluhovat své voliče. Předvolební sbratření poleví, spolupráce bude víc než dřív podmíněná kompromisy a výměnnými obchody. Objeví se „odpadlíci“. Hledání stability bude složitější, což může platit i pro vládní většinu nebo menšinovou vládu.
Členové SocDem zvolení na kandidátkách ANO by tyhle trendy pravděpodobně znázorňovali také.