Hlavní obsah

Piráti se hádají o kandidáta, Hřib mluví o poslední šanci

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Zdeněk Hřib řeší problémy uvnitř Pirátské strany.

Část Pirátů je nespokojená s vývojem strany pod novým předsedou. Vadí jim například kandidatura bývalého člena KSČ Vladimíra Votápka. Zdeněk Hřib na pirátském internetovém fóru varoval členy, že tím ohrožují budoucnost strany.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

U Pirátů je to opět jako na houpačce. Radost ze stoupajících preferencí, které sami přikládají tomu, že strany okolo nich musí řešit nepříjemné kauzy, vystřídala vyhrocená vnitrostranická diskuze o možném odvolání lídra v Karlovarském kraji Vladimíra Votápka s komunistickou minulostí, na kterou Seznam Zprávy upozornily minulý týden.

Kvůli kritice kandidáta, který má podporu vedení strany včetně předsedy, napsal sám Zdeněk Hřib výzvu straníkům na internetové pirátské fórum, ve kterém je vyzývá k tomu, aby se nehádali. „Kdyby tento podnět (odvolání Votápka, pozn. red.) byl úspěšný, tak naši voliči, a to jak stávající, tak potenciální, ani lidé v Karlovarském kraji vůbec nepochopí, proč takto na poslední chvíli měníme lídra kandidátky? Navíc riskujeme, že to celostátně oslabí naši důvěryhodnost v tématu bezpečnosti Česka a zastavování ruského vlivu - tedy v jedné z klíčových oblastí, kde chceme být silní,“ píše Hřib na fóru, které je po jeho podzimním zvolení předsedou již veřejnosti uzamčené, aktivní jsou jen některé kanály.

Hřib vyjadřuje Votápkovi podporu i veřejně, podle názoru více členů vedení strany se Votápek mimo jiné dobře mediálně prezentuje v televizních debatách, kde vystupuje nejen jako politický kandidát, ale také jako expert na mezinárodní vztahy. Hřib redakci napsal, že do kandidátek vedení nezasahuje a jde o demokratický proces každého kraje. Hlasovat o možném odvolání Votápka budou Piráti do 28. července.

„Jsme demokratická, liberální strana, v níž stejně otevřeně přistupujeme ke každému členovi a stejně tak otevřené je i hlasování o odvolání kohokoliv z kandidátky. Já jsem osobně rád, že se do řady krajských kandidátek dostalo mnoho odborníků, kteří jsou ve svých regionech uznáváni pro svou práci a expertízu. Mezi ně patří i Vladimír Votápek, který je uznávaným odborníkem na zahraniční politiku, zejména v kontextu Ruska,“ sdělil Seznam Zprávám pirátský předseda.

Pád pod 5 procent by byl osudový, ví Hřib

Na fóru Hřib zmiňuje další problémy, které Pirátům hrozí, pokud Votápka jako lídra odvolají. Podle zdrojů uvnitř strany totiž Karlovarské krajské sdružení deklarovalo, že by v takovém případě mohlo stáhnout kandidátku úplně. „Doufám, že mediální i ‚matematické‘ následky každý chápe a není potřeba je rozepisovat,“ konstatuje.

Předseda strany, které poslední předvolební průzkum agentury Median připsal 8 % voličů, upozorňuje také na fakt, že kromě mnoha hodin dobrovolnické práce Piráti do letošních voleb investují zhruba 60 milionů korun. „Žádné další peníze už mít nebudeme. Jde tedy o poslední možnost porazit oligarchicko-mediální komplex. Máme teď poslední šanci uspět v kampani a vrátit straně relevanci. Další už nebude. Pád pod 5 % by byl pro stranu osudový,“ píše straníkům Hřib.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Piráti v červnu upoutali pozornost „protikorupčním úklidem“.

Piráti chtějí v horké fázi kampaně mimo jiné upozorňovat na aféry ostatních stran: bitcoinovou kauzu koalice Spolu, korupční skandály kolem hnutí ANO nebo soudní proces v kauze Dozimetr s bývalými členy STAN. Proto jim nehraje do karet další „žabomyší válka“ uvnitř strany, právě takovým věcem se chtěl Hřib po svém zvolení předsedou a novými pravidly, která nastolil, vyhnout. Votápek navíc hlasování pravděpodobně „přežije“, vypadá to, že většina Pirátů si stojí za tím, že si práci pro komunistický režim po sametové revoluci odpracoval.

„Být v KSČ byla chyba“

Šéf Pirátů v Karlovarském kraji Robin Beitl například Seznam Zprávám napsal, že tamní straníci si Vladimíra Votápka zvolili většinově a demokraticky kvůli tomu, že zná region a jeho obyvatele. „Je to navíc uznávaný odborník na mezinárodní vztahy, který soustavně upozorňuje na rizika totalitních režimů. Za ty tři desítky let od revoluce, myslím, České republice a její demokracii službu prokázal dostatečně,“ dodal Beitl.

Sám Votápek ve vyjádření Seznam Zprávám napsal, že Piráti jsou demokratická strana, která má zabudované mechanismy umožňující zkoumat chování každého člena. „Naprosto respektuji právo kolegů zabývat se i mou osobou,“ uvedl. Měl na mysli petici, ve které část Pirátů tvrdí, že Votápek byl aktivním reprezentantem komunistického režimu. Mimochodem, autory petice celorepublikový pirátský výbor nedávno vyloučil, oficiálně za nevhodné chování, rozhodčí komise nicméně tento krok posléze zrušila.

„Je pravda, že jsem byl členem KSČ, což byla chyba, kterou si hluboce uvědomuji a kterou se snažím celý svůj život odčinit. V textech peticí ohledně mé osoby je však řada nepravd a dezinformací. Například nejsem absolventem moskevské univerzity. Podporu demokracie jsem prokázal mnohaletou službou v diplomacii a prokazuji nadále publikační činností o rizicích totalitních režimů a důsledcích nezvládnuté korupce,“ řekl Votápek.

Někdo si chce udržet moc

S jeho kandidaturou podle počtu petentů nesouhlasí minimálně desetina Pirátů, strana má podle aktuálních statistik 1010 členů, petici jich podepsalo 109. A někteří z nich kvůli tomu také stranu opouští. Jednou z nich je také exposlankyně Lenka Kozlová, která u Pirátů nedávno pozastavila členství.

„Poslední kapkou bylo, že se nedařilo nic udělat s tím, aby Vladimír Votápek nebyl první na kandidátce v Karlovarském kraji. Snažili jsme se na našem fóru doptat na jeho minulost, on s námi ale nekomunikoval a jednomu kolegovi dokonce vyhrožoval podáním žaloby. To bylo fakt dost nechutné,“ popisuje Kozlová.

Své členství již před časem ukončil také Pavel Štěpánek, bývalý místostarosta Chrudimi a několikaletý volební manažer Pirátů. Vadila mu prý normalizace strany po zvolení nového předsedy Hřiba, který zavedl změnu stanov. Pirátské členy může například nově odvolat rovnou celorepublikový výbor, nemusí o tom hlasovat všichni členové strany.

„Hodnoty, na kterých jsme stranu zakládali, tedy hlavně transparence a přímá demokracie, se bohužel dost vytratily. Na druhou stranu je to pořád jediná strana, která zastává liberálně demokratické názory a postoje. Vadilo mi ale, že si někteří jedinci z vedení strany chtěli touto normalizací udržet moc,“ vysvětluje Štěpánek důvody svého odchodu.

Členství pozastavil také Robert Veverka, zastupitel v Praze 2 a pirátský expert na reformu legislativy konopí. Kritizuje Votápkovu komunistickou minulost a hlavně fakt, že se o jeho kandidátce nevedla pořádná diskuze. „Vadí mi absence transparentnosti, která je vidět od nástupu Zdeňka Hřiba a jeho nové vlny. Strana si navíc uřízla levou nohu a nahradila ji zelenou protézou,“ kritizuje Veverka nedávno podepsanou spolupráci se Zelenými, kteří doplňují pirátskou kandidátu v osmi krajích.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodníZelení

Doporučované