Hlavní obsah

„Mateme voliče.“ Část Pirátů má hlasy, aby se řešilo odvolání volebního lídra

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Piráti se přou o kandidaturu Vladimíra Votápka. Některým vadí jeho komunistická minulost.

V Pirátské straně sílí snaha o odvolání lídra v Karlovarském kraji. Nespokojená část sehnala na internetovém fóru dostatek hlasů k tomu, aby mohlo celostátní fórum hlasovat o odvolání Vladimíra Votápka.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ve volebních průzkumech Pirátům několikrát za sebou vyšel pozitivní výsledek. Pohybují se kolem osmi procent, což je oproti začátku roku, kdy se po dlouhé době objevili pod pětiprocentní hranicí pro vstup do Sněmovny, výrazný posun kupředu. Uvnitř strany nicméně v létě probíhá vyhrocená diskuze, kterou nyní podpořilo „hlasování o možném hlasování“.

Části Pirátů totiž vadí kandidatura bezpečnostního analytika Vladimíra Votápka, bývalého člena KSČ. Tento týden sehnali dostatečný počet hlasů, kterých potřebovali minimálně dvě stovky, k tomu, aby o odvolání Votápka mohla strana na fóru hlasovat. Výzvu podpořilo 203 Pirátů. Tím se celá věc oficiálně dostala na program celostátního fóra.

Nespokojencům vadí mimo jiné fakt, že Votápek zůstal členem komunistické strany i po sametové revoluci a odešel z ní až v roce 1992. Někteří si také stěžují na Votápkovo chování.

„Oslovuje kolegy před novináři ‚chlapci‘, to není zrovna nejlepší způsob dialogu v rámci strany. Zdůrazňuje také, že toho udělal mnohem více než ostatní, což mi přijde nepokorné, ale to už je věc rétorických schopností pana Votápka,“ říká David Witosz, pirátský místostarosta centrálního obvodu v Ostravě, který loni kandidoval proti Zdeňku Hřibovi na post předsedy.

Hájení komunistů

Dalším z „rebelů“ je exposlankyně Lenka Kozlová, která u Pirátů nedávno pozastavila členství.

„Poslední kapkou bylo, že se nedařilo nic udělat s tím, aby Vladimír Votápek nebyl první na kandidátce v Karlovarském kraji. Snažili jsme se na našem fóru doptat na jeho minulost, on s námi ale nekomunikoval a jednomu kolegovi dokonce vyhrožoval podáním žaloby. To bylo fakt dost nechutné,“ popsala nedávno redakci Kozlová.

Witosz dále zmiňuje, že Votápkova kandidatura jde proti internímu průzkumu, který Pirátům napověděl, že jejich voliči by pravděpodobně vnímali kandidaturu bývalého člena KSČ negativně.

„U našich voličů vnímám zmatení. Z jedné strany tady byl případ Jany Michailidu (bývalá členka Pirátů, která se v minulosti označila za komunistku z přesvědčení, pozn. red.), od které se předseda i ostatní distancovali. A přitom tady máme z druhé strany kandidáta, který byl aktivní v KSČ i po revoluci a teď ho vedení hájí,“ komentuje Witosz.

Seznam Zprávy oslovily také Vladimíra Votápka, který situaci ve straně odmítl blíže komentovat. Již dříve redakci zaslal stanovisko, ve kterém považuje členství v KSČ za chybu. Odmítl v něm nařčení, která zmiňuje petice vytvořená několika členy strany proti jeho osobě. Vymezil se například proti slovům, že byl aktivním reprezentantem komunistického režimu.

„Je pravda, že jsem byl členem KSČ, což byla chyba, kterou si hluboce uvědomuji a kterou se snažím celý svůj život odčinit. V textech petice ohledně mé osoby je však řada nepravd a dezinformací. Například nejsem absolventem moskevské univerzity. Podporu demokracie jsem prokázal mnohaletou službou v diplomacii a prokazuji nadále publikační činností o rizicích totalitních režimů a důsledcích nezvládnuté korupce,“ sdělil Votápek.

„Překlopilo se to“

Podle oslovených členů, kteří nechtěli mluvit na jméno, je nyní Votápkova situace na hraně. Aktivních členů, kteří budou pravděpodobně hlasovat, je zhruba polovina z tisícovky. „Poslední týden se to překlopilo a vidím to na 51 procent proti panu Votápkovi,“ řekl redakci jeden z členů, který si přál zůstat anonymní. Pro odvolání volebního lídra by byla potřeba nadpoloviční většina hlasů.

Na pirátském fóru se Votápka již poněkolikáté zastal předseda Zdeněk Hřib, který vyzývá členy, aby hlasovali pro zachování karlovarského lídra na kandidátce. Ve svém neveřejném příspěvku, který má redakce k dispozici, zmínil, že jde o mediální kauzu a druhá strana - tedy Votápkovi odpůrci - nepřinášejí žádnou reálnou alternativu.

„Kdyby tento návrh (odvolání Votápka, pozn. red.) byl úspěšný, tak naši voliči, a to jak stávající, tak potenciální, ani lidé v Karlovarském kraji vůbec nepochopí, proč takto na poslední chvíli měníme lídra kandidátky,“ vysvětluje Hřib.

Pirátský předseda vyjadřuje Votápkovi podporu i veřejně, podle názoru více členů vedení strany se Votápek mimo jiné dobře mediálně prezentuje v televizních debatách, kde vystupuje nejen jako politický kandidát, ale také jako expert na mezinárodní vztahy. Hřib redakci napsal, že do kandidátek vedení nezasahuje a jde o demokratický proces každého kraje.

Hlasovat o „možném odvolání“ Votápka budou Piráti do 28. července, poté bude následovat celostranické hlasování o odvolání z kandidátky.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodníZelení

Doporučované