Hlavní obsah

Komentář: Spolu a ANO v Praze? To by byl průšvih, a nejen kvůli Zemanovi

Jan Lipold
šéfkomentátor
Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Politici kandidátky Spolu pro Prahu na tiskové konferenci v sobotu večer. Pražská obdoba vládní koalice vyhrála s necelými 25 procenty hlasů. Vloni v parlamentních volbách dostala 40 procent.

Reklama

25. 9. 2022 17:00

Spolu rozjelo předvolební mobilizaci skrze billboardy s dvojí hrozbou Babiš–Putin. Povolební koalice s ANO tím pádem nepůsobí úplně hezky.

Článek

Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.

Volby prý byly „referendem o vládě“. Tvrdí Babiš a spol. První zprávy o sestavování povolebních koalic, ve kterých si leckdy podávají ruce ANO a ty či ony vládní strany, tuhle poučku posílají na smetiště dějin. Pak je tu ale ještě speciální případ: Praha.

Tady o žádné referendum o vládě jít ani nemohlo. Už z toho důvodu, že ODS tu z opozice kritizovala magistrát stejně jako politici ANO. Ideologicky vnímavější voliči z toho museli být zmateni. Ovšem politici nabídli jiný, alternativní příběh: nepřítelem, kterého podrobíme „referendu“, je „chaos“, nejviditelněji reprezentovaný diktaturou cyklopruhů a šikanou motoristů pod radničním patronátem.

Tahle story, zalévaná už dlouho před volební kampaní, se ujala – navzdory míjení s realitou. Život ve městě v uplynulém volebním období fungoval běžným způsobem, auta jezdila a parkovala, ulice se rozkopávaly a opravovaly, slavnostní pásky přestřihávaly a chodci a cyklisté obdrželi nějaký ten přechod a cyklopruh navíc. Doprava o letošních prázdninách i s „rekonstrukcí století“ na Barrandovském mostě patřila k nejklidnějším za poslední léta.

Slaměný panák diktatury a šikany nicméně dosáhl takové obliby, že na něm vyrostla i speciální strana Motoristé sobě – a ve volbách dostala přes dvě procenta, nejvíc z těch, které se do zastupitelstva nedostaly.

Tahle kulturně-politická válka nebyla žádnou libůstkou bublin na sociálních sítích, ale pražské volby skutečně rámovala. Vedle jak ta jedle. „Bránit šikaně řidičů“ je falešný problém a tím pádem pro kvalitu života ve městě víceméně lhostejná iniciativa.

Nespokojenost s údajným chaosem (vizuál pirátských hord z loňské kampaně ANO rezonoval i letos) a pocit ohrožení garniturou, která nemyslí na lidi a místo toho si maluje cyklopruhy. To byla hlavní dělicí čára voleb.

Spolu pro Prahu (v Praze opoziční ODS s TOP 09 a KDU-ČSL) zvítězilo, ANO skončilo druhé, až za nimi „diktátoři“ z Pirátů a Prahy Sobě. Rozdíly ale nebyly velké – a po čtyřech letech všestranného ostřelování primátora Hřiba (zapojili se i Andrej Babiš a Miloš Zeman) mohou Piráti právem vydávat za úspěch, že dopadli dokonce o malinko lépe než v posledních komunálních volbách 2018.

Loňské parlamentní volby v metropoli: Spolu 40 procent, Piráti a Starostové necelých 23. Komunální volby 2022: Spolu necelých 25 procent, Piráti necelých 18, STAN necelých osm. Je evidentní, že koalice Spolu tentokrát původně mířila na mnohem lepší výsledek.

Vysvětlení, že to souvisí s nepřesvědčivými výkony Bohuslava Svobody v některých rozhovorech a debatách, zní logicky. Dvojku kandidátky Jiřího Pospíšila, který se ocitl v nebezpečné blízkosti Dozimetru, se v kampani podařilo prakticky utajit – jestli ku prospěchu volebních výsledků, těžko říct.

ANO si polepšilo oproti volbám 2021 i ve srovnání s rokem 2018 (tehdy 15, teď 19 procent). Spolu a ANO by měly na magistrátu většinu jednoho hlasu. Většina s Piráty, Prahou Sobě a STAN by byla matematicky bytelnější – Spolu by se na ní ale muselo domluvit aspoň s dvěma dalšími partnery.

Potenciální koalice Spolu a ANO získala pravděpodobně nechtěného advokáta – zatímco na návštěvu metropole a magistrátu nesešel za devět a půl roku z Hradu ani jednou, už pár hodin po volbách v televizi rozebírá, kdo by měl v Praze vládnout…

Politici Spolu, Pirátů, Prahy Sobě a STAN by se měli cítit odsouzeni k dohodě. A ne proto, aby to nevypadalo, že si Spolu nechalo poradit od Miloše Zemana. Praha je nejvýznamnější komunální kóta a koalice Spolu, respektive ODS s ANO, by měla mnohem větší, symboličtější význam než partnerství podobného typu na jiných radnicích. Rozkymácela by se vládní koalice (odtud možná ty Zemanovy rady). A hrozila by ztráta důvěry, kterou si s pražskou i vládní politikou pořád mnozí spojují.

Zjednodušeno: když Spolu předvolební mobilizaci rozjelo skrze billboardy s dvojí hrozbou Babiš–Putin, působilo by zvláštně, kdyby po volbách naskočilo do koalice s ANO. V půldruhamilionové metropoli úplně neplatí, že komunální politika je „o něčem jiném“ než ta velká.

Ohrožení důvěryhodnosti se přitom netýká jen Prahy a jen Spolu, ODS a dalších stran z magistrátu – ale v opačném gardu i ANO. Kdo bude až příliš lehce uzavírat komunální koalice s dosavadními údajně nesmiřitelnými soupeři, riskuje, že voliči si to do příštích voleb a do příští třeskuté mobilizace zapamatují - a neuvěří. ANO by po uzavření pražské koalice se Spolu například muselo vysvětlovat, proč mu najednou nepřekáží „polistopadový kartel“, kterého má Andrej Babiš plná ústa.

Výsledky komunálních voleb 2022

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované