Hlavní obsah

Volný zablokoval Sněmovnu na půl dne. Četl pojednání o biotopech

Foto: Michaela Rambousková, Seznam Zprávy

Poslanec Lubomír Volný.

Reklama

28. 5. 14:38

Sněmovní schvalování předloh v pátek zablokovala vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného. Volný mluvil celkem asi tři a půl hodiny. Na část vystoupení se u řečnického pultu i posadil.

Článek

Obstrukční řeč poslance Lubomíra Volného při finálním kole projednávání vládního návrhu proti invazivním druhům rostlin a zvířat nezastavila ani upozornění předsedajícího schůze Vojtěcha Filipa (KSČM). Například na to, že Volný nemluví k věci.

Dolní komora pak kvůli průtahům nedokončila ani schvalování poslanecké novely o digitalizaci notářské činnosti.

Volný řekl, že má nachystáno mnoho literatury, kterou bude číst do doby, než budou moci ve Sněmovně vystoupit zástupci petic zpochybňujících restriktivní postup vlády v koronavirové krizi i vakcinaci proti covidu-19.

U předlohy proti invazivním druhům nejprve Volný rozebíral pozměňovací návrh, který by umožnil lov lukem. Autor Petr Pávek (STAN) ho ale k této předloze ve druhém čtení nepodal a Sněmovna o něm hlasovat nebude. Následně hovořil o sporné úpravě Josefa Kotta (ANO) o usnadnění kácení stromů kolem vodovodů a kanalizací.

Filip upozornil Volného na to, že jeho vystoupení patří do prvního a možná do druhého čtení projednávání zákonů. „Nemluvíte k věci, pokud jde o rozpravu ve třetím čtení,“ řekl Filip.

Volný pak navrhoval úpravy textu dalšího z pozměňovacích návrhů, které ale nebyly gramaticky správně. Filip podotkl, že pokud chce použít obstrukci, měla by mít aspoň náznak parlamentního jednání.

Filip také Volného varoval, že pokud nebude mluvit k věci, předsedající je oprávněn odejmout mu slovo. „Jste mimo rámec pozměňovacích návrhů a mimo rámec debaty ve třetím čtení,“ zopakoval. „Víte, co se děje, když mi někdo vypne mikrofon,“ opáčil Volný, jenž měl zjevně na mysli potyčku přímo u pultu předsedajícího při lednovém jednání dolní komory. Volný kvůli ní dostal pokutu ve výši jednoho poslaneckého platu.

Nezařazený poslanec, zvolený původně za SPD, jenž nyní zastupuje Volný blok, pak začal číst práci o biotopech. Celá situace skončila až ve chvíli, kdy předsedající Vojtěch Pikal (Piráti) přerušil schůzi do úterního odpoledne.

Poslanec Volný má za sebou řadu sporných vystoupení ve Sněmovně. Kromě již zmíněné potyčky například odmítá nosit roušku, takže kolem jeho místa bylo instalováno plexisklo. Po každém jeho vystoupení se řečnický pult musí dezinfikovat. Policie navíc žádá jeho vydání ke stíhání kvůli šíření poplašné zprávy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované