Hlavní obsah

Výhled na Prahu není k mání ani za 119 milionů. Miliardář může přijít o sen

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Marek Dospiva si chtěl koupit parcelu od Prahy, aby si na ní mohl postavit vilu.

Reklama

4. 1. 2020 7:04

Výběrové řízení na prodej pozemku, za který nabídl osmý nejbohatší Čech Marek Dospiva téměř 119 milionů, bude nejspíše zrušeno.

Článek

Úředníci pražského magistrátu a politici budou prověřovat, zda nezruší výběrové řízení na prodej lukrativního městského pozemku.

Jde o parcelu v lokalitě Na Špitálce, poblíž známé vilové čtvrti Hanspaulka, za kterou ještě v éře bývalé primátorky Adriana Krnáčové nabídl miliardář Marek Dospiva částku téměř 119 milionů korun.

Osmý nejbohatší Čech a spolumajitel Penty plánuje, že tady na pozemku o rozloze okolo čtyř tisíc metrů čtverečních postaví třípatrovou vilu. Vedle ní má zafinancovat také nový přírodní park, jehož hodnota nemá přesáhnout částku 44 milionů korun bez DPH.

Současná koalice Pirátů, Spojených sil a Prahy Sobě měla už jen potvrdit, že Dospivovi Praha tento pozemek prodá.

Jenže k tomu za více než jeden rok nedošlo. A možná k tomu už ani nedojde. Dospiva se přitom chtěl do lokality vrátit, protože tam už dříve žil.

Důvodem, proč se Dospivovi jeho sen zkomplikoval, je to, že magistrát bude nyní prověřovat variantu, zda výběrové řízení na prodej parcely nezrušit. Právě kvůli tomu, že už se vleče více než rok.

„Jde o to říct, jestli výběrové řízení nebylo zrušeno automaticky. A to uplynutím roční lhůty,“ uvedl radní pro majetek Jan Chabr ze Spojených sil pro Prahu.

Rozhodující slovo budou mít podle něho nyní úředníci z legislativního odboru magistrátu. Ti by měli variantu, zda nebude soutěž zrušena, prověřit. „Předložíme to zřejmě v lednu na majetkové komisi a následně dáme informaci na radu,“ doplnil Chabr.

V majetkové komisi sedí i předseda zastupitelů za Piráty Viktor Mahrik. „V tuto chvíli nevnímám, že by byla politická síla dotáhnout výběrové řízení na prodej pozemků Na Špitálce a vyhlásit vítěze. Na místě tak bude k radosti místních zachována zeleň,“ uvedl Mahrik.

Jak zmíněnou lokalitu využít, řeší Praha už nejméně 16 let. Vznikl plán, aby se zde (na ploše celkem zhruba 26 tisíc metrů čtverečních) postavilo více než dvacet rodinných domů.

Proti tomu se však postavila veřejnost, mimo jiné s požadavkem, aby tento prostor města byl věnován pro park. Před zhruba třemi roky proto pražští zastupitelé původní záměr na rodinné domy zrušili.

Reklama

Doporučované