Hlavní obsah

Výlet s Peltou rozhádal klíčový soud. Místopředseda přijde o pravomoce

Foto: Profimedia.cz

Miroslav Pelta čelí v kauze sportovních dotací obžalobě. Aktuálně jeho kauzu řeší Městský soud v Praze. V případě odvolání se dostane spor na stůl Vrchního soudu v Praze.

1. 7. 6:30

Předseda Vrchního soudu Luboš Dörfl vyzval místopředsedu Stanislava Bernarda, aby rezignoval kvůli zjištění Seznam Zpráv. Ten to odmítl.

Článek

Bylo to prý velmi emotivní jednání a účastnilo se ho celé vedení Vrchního soudu v Praze včetně místopředsedů a ředitelů jednotlivých správ. Téma: zjištění Seznam Zpráv, že si místopředseda Stanislav Bernard nechal pro sebe a svou ženu zaplatit zájezd na utkání Česko-Španělsko v rámci fotbalového Eura 2016 ve Francii. Letenky, dvě noci v luxusním hotelu a VIP lístky platila Fotbalová asociace. Zájezdy vyšly FAČR tehdy vedenou Miroslavem Peltou na 123 tisíc korun.

Na závěr jednání předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl vyzval Stanislava Bernarda, aby vyvodil osobní odpovědnost a na post místopředsedy rezignoval. „Stanovisko jsem předtím diskutoval se členy soudcovské rady. Všichni potvrdili, že přijmutí tohoto nepeněžitého plnění v takové výši je přes čáru,“ sdělil Seznam Zprávám předseda vrchního soudu.

Jenže Stanislav Bernard rezignaci odmítl. Seznam Zprávy ho zkoušely přes sekretariát kontaktovat, ale neúspěšně. „Pan místopředseda se domnívá, že celá ta akce nebyla spojená se soudcovským mandátem, ale vztahovalo se to k jeho dobrovolné činnosti ve fotbale, kde pracuje jako předseda arbitrážní komise a legislativní rady FAČR, a tudíž odcházet nebude,“ tlumočil Bernardův postoj předseda Dörfl.

Není ho jak odvolat

Místopředsedu vrchního soudu může odvolat pouze kárná komise na základě podání kárné žaloby. Ale vzhledem k tomu, že od pozvání na fotbalový výlet uběhla tříletá promlčecí lhůta, kárný senát zasedat nebude, a tudíž Stanislava Bernarda nikdo odvolat nemůže. „Zůstane místopředsedou zdejšího soudu a jediné, co proti němu mohu učinit, je, že mu od zítřka odejmu veškerou řídící agendu,“ vysvětluje předseda Luboš Dörfl.

V praxi to znamená, že Stanislav Bernard formálně zůstane místopředsedou Vrchního soudu v Praze, ale bez místopředsednických výsad a kompetencí. „Bude se věnovat pouze soudcovské činnosti a řešit svoje kauzy. Už se v ničem nebude podílet na řízení soudu,“ upřesňuje Luboš Dörfl.

Předseda soudu přiznává, že odmítnutí rezignace bude mít vliv na jejich pracovní vztahy. „Když někomu řeknete, že s ním nechcete spolupracovat, protože se domníváte, že udělal nějakou chybu, kterou si nechce připustit, tak to asi vaše vztahy změní,“ konstatuje Luboš Dörfl. A dodává: „Nepřátelé nejsme, ale ty vztahy nejsou tak dobré, jaké byly.“

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené